Sebastian Vettel, prima victorie în 2013. A ignorat ordinele de echipă şi a câştigat la Sepang

Sebastian Vettel a încălcat consemnul echipei şi l-a atacat pe colegul său de la Red Bull Racing, Mark Webber, câştigând Marele Premiu al Malaysiei, a doua etapă a Camăpionatului Mondial de Formula 1. Locul al treilea a fost ocupat de Lewis Hamilton, de la Mercedes, Nico Rosberg respectând ordinele de a nu-l ataca pe britanic. Fernando Alonso (Ferrari), a comis o eraore de pilotaj şi a abandonat în turul al doilea.

24 mart. 2013, 12:07

Triplul campion mondial en-titre, germanul Sebastian Vettel (Red Bull), a câştigat duminică Marele Premiu al Malayeziei de Formula 1, dubla Red Bull fiind completată de australianul Mark Webber, în timp ce britanicul Lewis Hamilton, acum la Mercedes, a urcat pe treapta a treia a podiumului, în timp ce spaniolul Fernando Alonso (Ferrari) a greşit în primul tur, fiind nevoit să abandoneze la intrarea în cel de-al doilea.

Pe cei 310,408 km ai cursei, Vettel a fost cronometrat în 1h38’56’681/1000, Webber a venit al doilea la 4’298/1000, Hamilton, al treilea, la 12’181/1000, în timp ce pe locul 4 s-a situat al doilea monoplas al Mercedes, germanul Nico Rosberg respectând ordinele de echipă, deşi a dat destule semne că poate depăşi vedeta nou-venită, Hamilton.

Vettel l-a atacat în schim extrem de agresiv pe Webber, în turul 46, iar directorul Chris Horner i-a spus prin radio: „E o prostie ce ai făcut!„. Şi inginerul francez Guillaume Rocquelin i-a strigat: „Atenţie Sebastian, atenţie!„, temându-se de un acroşaj.

Această manevră, prin care l-a depăşit pe Webber, l-a determinat pe Vettel să-şi ceară scuze pe podium, faţă de coechipierul său. „A fost cald astăzi. Mi-am pierdut cumpătul, am făcut o eroare. Vreau să mă scuz faţă de Mark. Dacă am ocazia să mă revanşez în viitor, o voi face„, a spus Vettel.