Secretarul general al PNL: Vă garantez că, până în 2016, USL va exista

Secretarul general al PNL, Eduard Hellvig, a declarat, duminică, la Alba Iulia, că "garantează" că USL va exista până în 2016, iar după viitoarele alegeri parlamentare, la care, din raţiuni tactice, PNL şi PSD ar putea merge separat, este posibilă o nouă guvernare formată din cele două partide.
Filip Stan
30 iun. 2013, 16:42
Secretarul general al PNL: Vă garantez că, până în 2016, USL va exista

Eduard Hellvig a spus, într-o conferinţă de presă, că USL va merge împreună şi la alegerile prezindenţiale din 2014, iar până în 2016 va exista ca uniune, potrivit Mediafax.

„Asta este o preocupare permanentă a presei, înainte de a ne constitui, ruperea USL-ului. Mi-aduc aminte că în 2011 toată lumea spunea că USL nu va exista pentru că nu au cum să stea la masă două partide care au ideologii complet diferite. Am reuşit să facem USL-ul, am spus că vom merge împreună atât la locale, cât şi la generale, cât şi la prezidenţiale şi le vom câştiga pe toate. Am mers la locale împreună, am reuşit să dăm jos un guvern, am mers şi la parlamentare şi vă garantez că până în 2016 USL va exista. Vom merge împreună în 2014 la prezidenţiale, în 2016, dacă mă întrebaţi pe mine, probabil că partidele noastre vor merge, tot din raţiuni tactice la data aceea, separat, dar asta nu exclude o guvernare USL după 2016, PNL-PSD„, a spus Hellvig.

Secretarul general al PNL şi-a exprimat încrederea că USL va câştiga alegerile prezidenţiale de anul viitor, iar până la alegerile din 2016 PNL şi PSD se vor consolida ca „partide foarte puternice, pe dreapta şi pe stânga”.

„Eu am convingerea că, dacă vom câştiga prezidenţialele în 2014, şi nu avem cum să nu le câştigăm, practic 2016 ne va duce la alegerile parlamentare ca partide foarte puternice, pe dreapta şi pe stânga, ca singurele partide care vor mai exista în stânga şi în dreapta, şi în 2016 după ce vom avea alegeri parlamentare vom putea constitui un Guvern USL cu ponderile parlamentare pe care le vom avea la acel moment. Vă spun categoric, USL nu se va rupe”, a spus Hellvig.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Supercomputerul Opta a decis. Cum poate Universitatea Craiova să o bată pe CFR și să se apropie la 90 de minute de titlu
Capital.ro
Avertisment pentru persoanele care scot bani de la bancomat. Nu mai cere niciodată chitanță după ce scoți banii
Playtech.ro
Sunt obligați taximetriștii și șoferii de ridesharing să aibă scaun pentru copii în mașină? Ce prevede legea
Adevarul
Economistul care a prezis crizele trecute avertizează: Recesiunea este inevitabilă în 2026 și urmează o corecție majoră pe bursă
wowbiz.ro
Gestul care a dat-o de gol pe Andreea Ibacka! Se întâmplă după zvonurile legate de divorț
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un băiețel de trei ani și-a pierdut viața după ce a căzut într-o fântână, în județul Bacău. Salvatorii nu au mai putut face nimic
iamsport.ro
Banciu, verdict dur despre cel mai puternic om al lumii: ”Este un psihopat!”
MediaFlux
Pace în Ucraina de la miezul nopții. Putin se pregătește să sărbătorească Ziua Victoriei
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi