Secretul siluetei: Miranda Kerr dezvăluie cum se menţine în formă. Cu sex!

"Cu cât fac mai mult, cu atât am brațele și burta mai bine lucrate", a mărturisit supermodelul australian
Alina Costache
02 apr. 2014, 20:25
Secretul siluetei: Miranda Kerr dezvăluie cum se menţine în formă. Cu sex!

Deși genele și dieta joacă un rol însemnat în menținerea siluetei sale, Miranda Kerr se bazează și pe altceva pentru a fi mereu în formă. Într-un interviu pentru revista GQ, însoțit de câteva fotografii în care apare cam descoperită, ea dezvăluie că sexul o ajută să arate și să se simtă bine.

„Am observat un lucru, că acum, când fac mai puțin sex, corpul meu nu mai e la fel de tonifiat”, a mărturisit supermodelul în vârstă de 30 de ani. „Cu cât fac mai mult sex, cu atât mai bine sunt conturate brațele și abdomenul meu”, a adăugat ea.

Sexul este însă doar „cireașa de pe tort” pentru Miranda. Ea a explicat că face în fiecare zi câte 30 de minute de yoga și ține o dietă „supersănătoasă”, care o ajută să-și păstreze talia subțire.

Experții confirmă că sexul este un mijloc plăcut de menținere a sănătății. Dr David Weeks, neuropsiholog la Royal Edinburgh Hospital, spune că cel mai bun mod de a rămâne tânăr este să ai un stil de viață activ. Weeks a realizat un studiu pe un eșantion de 3.500 de voluntari, cu vârste cuprinse între 18 și, atenție, 102 ani. Concluzia lui: cuplurile care fac sex de trei ori pe săptămână arată mai bine decât cei care fac mai puțin sex.

„Sexul este un excelent exercitiu aerobic, pentru că mărește ritmul cardiac și ajută la pomparea oxigenului în corp, întărind sistemul imunitar, circulația sângelui și te mențin subțire”, explică medicul citat de Daily Mail.

Deși nu este cel mai eficient mod de a slăbi, sexul contribuie la arderea a 100-250 de calorii pe oră și întărește cele mai multe grupe de mușchi. O persoană cu o activitate sexuală moderată, în care face sex de două ori pe săptămână, arde 5.000 de calorii pe an, echivalentul unei alergări ușoare pe o distanță de 80 de kilometri, scrie ziarul citat.

Sexul ajută și la creșterea nivelului de insulină din corp, hormon care controlează activitatea enzimelor cu un rol important în metabolism.

Miranda Kerr a fost căsătorită trei ani cu actorul britanic Orlando Bloom şi au împreună un băieţel, Flynn, născut în ianuarie 2011.

La începutul acestui an, ea a fost aleasă, în locul lui Gisele Bundchen, pentru a fi imaginea H&M, în campania internaţională care va promova colecţia de primăvară – vară a mărcii suedeze.

Alegerea Mirandei Kerr pentru campania de promovare coincide cu extinderea retailerului suedez în Australia şi Filipine, unul dintre cele mai mari magazine H&M urmând să fie deschis în Melbourne, informează site-ul contactmusic.com, citat de agenția Mediafax.

Prin înlocuirea lui Gisele Bundchen, Miranda Kerr are toate şansele să treacă pe primul loc în topul celor mai bine plătite fotomodele, alcătuit de revista Forbes, pe care Bundchen l-a dominat în ultimii şapte ani.

Citeşte mai mult pe eva.ro

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Soția lui Costel Corduneanu tună și fulgeră! Ce s-a întâmplat după moartea lui: ”S-ar putea să se trezească balaurul” | FOTO
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Orașul mare din Europa, vizitat de foarte mulți români, care se confruntă cu o invazie de gândaci. Insectele au ajuns și în terase sau pe pereții caselor
Capital.ro
Reguli noi pe șosele în România. Se schimbă Codul Rutier. Distanță obligatorie de 3 metri la semafor
Playtech.ro
Magazinul care ia ambalajele SGR fără a fi separate. Le pui pe toate într-un sac şi primeşti banii pe ele
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Primul lider din istorie care vorbește oficial despre ieșirea țării sale din NATO: „Neutralitatea ar putea fi mai bună”
wowbiz.ro
Celebru CHEF găsit mort în casă! Breaking news
Spynews
Cod galben de caniculă în 13 județe și în București. Harta zonelor în care temperaturile cresc până la 36 de grade Celsius
Spynews
Claudia Pătrășcanu nu se lasă! După ce a pierdut procesul cu Bianca Drăgușanu, cântăreața își încearcă încă o dată norocul în instanță
Evz.ro
Val de foc peste România. Meteorologii avertizează: Urmează zile toride
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
Vulcanul a erupt! Zeci de zboruri anulate. Autoritățile au emis o alertă de grad maxim
Cancan.ro
BREAKING | Starea de sănătate a lui Ion Iliescu s-a AGRAVAT! Medicii au acționat imediat. Detalii de ultimă oră
Playsport.ro
Diplomat român bătut în Rusia și evacuat de urgență. FSB este principalul...
Capital.ro
Ion Iliescu, în stare gravă. Anunț oficial de la Spitalul SRI. Medicii l-au operat de urgență
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Delia a fost omorâtă! Cei doi copii ai săi au fost martorii momentelor tragice! Imaginile groazei, din locul în care femeia și-a dat ultima suflare
Adriana Bahmuțeanu și-a strâns băieții în brațe, pe Maximus și pe Eduard, după multe luni de dor: „Au venit o dată la mine acasă. Cu multe emoții!”
MediaFlux
Ajutoare pe card pentru 3,5 milioane de gospodării. Anunț oficial de la Ministerul Energiei
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Începe Programul Rabla 2025: cum te poți înscrie și câți bani poți obține