Ședință de urgență la AUR, după sentința CCR pentru Georgescu. Simion stabilește noii candidați suveraniști

Președintele AUR, George Simion, a convocat o ședință de urgență a partidului după sentința definitivă a CCR în cazul candidaturii lui Călin Georgescu la prezidențiale.
Alina Costache
11 mart. 2025, 23:10
Ședință de urgență la AUR, după sentința CCR pentru Georgescu. Simion stabilește noii candidați suveraniști
UPDATE

Potrivit surselor România TV, variantele luate în calcul de AUR ar fi Dan Puric, Claudiu Târziu, Gheorghe Piperea, George Simion (deși a anunțat că nu candidează), Sorin Constantinescu, Ana Maria Gavrilă, Cristela Georgescu, Dan dungaciu, Petrișor Peiu.

Conducerea AUR s-a reunit în ședință de urgență, marți seara, pentru a discuta strategia partidului după ce judecătorii CCR au respins în unanimitate candidatura lui Călin Georgescu.

„Conducerea AUR s-a reunit în ședință de urgență! Potrivit unor surse politice, chiar în aceste momente se discută la sediul partidului strategia pe care AUR o va urma după ce Curtea Constituțională a respins candidatura lui Călin Georgescu la alegerile prezidențiale”, potrivit AUR.

Judecătorii CCR au respins în unanimitate contestațiile depuse împotriva deciziei Biroului Electoral Central de anulare a candidaturii lui Călin Georgescu la alegerile prezidențiale. Recent, BEC a motivat, în decizia de respingere a înregistrării candidaturii lui Călin Georgescu la alegerile prezidențiale 2025, că a ținut cont de apsectele fundamentale „deja tranșate” de CCR la anularea alegerilor prezidențiale de anul trecut.

„Rușine! Rușine! Rușine!

Nu ne veți învinge!

Deja poporul român s-a trezit!

Și va fi învingător! CG”, a precizat George Simion pe Facebook, la scurt timp după decizia definitivă a CCR.

„Ce rușine! Încă o dată, Curtea Constituțională își bate joc de poporul român, ne atacă democrația și drepturile și libertățile noastre esențiale. Suntem alături de Călin Georgescu”, a scris liderul AUR și pe X.

Vezi și George Simion, prima reacție după ce CCR a respins definitiv candidatura lui Călin Georgescu: „Nu ne veți învinge!”

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
A fost găsită moartă femeia dată dispărută după o operație estetică. Unde a fost abandonat trupul ei
Fanatik.ro
Aryna Sabalenka, mesaj acid pentru oamenii care o pun la zid. Cum a reacționat când o mamă cu trei copii a jignit-o
Capital.ro
Restricție pentru asociația de proprietari. Împărțirea peste care nu se poate trece la bloc: „Mulți proprietari confundă”
Playtech.ro
Salariile nu mai țin pasul cu scumpirile, românii resimt tot mai puternic criza. 57% dintre angajaţi iau în calcul schimbarea locului de muncă
Adevarul
„Curentat” la factura de energie electrică: garsonieră de 12 mp taxată cu 70% din prețul locuinței
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O mamă s-a aruncat de la etaj împreună cu trei dintre copiii săi! Cu ce probleme s-ar fi confruntat femeia
iamsport.ro
Dezvăluiri copleșitoare despre controversatul finanțator din Liga 1: ”A murit sărac! Mitică Dragomir îi mai trimitea bani”
MediaFlux
Mesaje de „La mulți ani” pentru cei care poartă numele de Constantin sau Elena
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi