Şedinţă de urgenţă la Guvern, prăpădul loveşte iar zonele grav afectate de inundaţii

Şedinţă extraordinară a Comitetului ministerial pentru situaţii de urgenţă al Ministerului Mediului, după avertizările meteorologice şi hidrologice.
Viorel Dobran
06 aug. 2025, 16:36
Şedinţă de urgenţă la Guvern, prăpădul loveşte iar zonele grav afectate de inundaţii

Comitetul ministerial pentru situaţii de urgenţă al Ministerului Mediului s-a întrunit, miercuri, după avertizările Cod portocaliu şi Cod galben emise de meteorologi şi hidrologi. Secretarul de stat Cristian-Valer Beşeni a afirmat că în judeţele Suceava şi Neamţ sunt concentrate deja forţe de intervenţie şi a solicitat asigurarea permanenţei la primăriile vizate de avertizări. ”Solicităm deţinătorilor de baraje să se asigure de bună funcţionare a descărcătorilor hidraulici, pentru a evita posibila blocare a acestora”, a arătat el. Reprezentanţii Administraţiei Apele Române au transmis că nu sunt estimate probleme majore, deoarece există capacitate de preluare a cantităţilor de precipitaţii.

Haos atmosferic, un ciclon s-a instalat peste România. ANM anunţă furtuni de Cod Roşu, cu grindină, tunete şi ploi diluviene. În ce zone loveşte deja urgia

Secretarul de stat Cristian-Valer Beşeni a condus, miercuri, şedinţa Comitetului ministerial pentru situaţii de urgenţă (CMSU), constituit la nivelul MMAP, arată Ministerul Mediului, într-un comunicat de presă.

Şedinţa extraordinară de urgneţă a CMSU a fost organizată ca urmare a avertizărilor meteorologice Cod galben şi Cod portocaliu transmise de Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM), dar şi a avertizărilor hidrologice Cod galben şi Cod portocaliu realizate de Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor (INHGA).

Este bine să monitorizăm cu atenţie fenomenele hidrometeorologice în următoarele ore, în special pentru că aceste precipitaţii prognozate pot îngreuna intervenţiile din zonele afectate de inundaţiile din judeţele Suceava şi Neamţ. Astăzi a fost deja emisă o avertizare meteo nowcasting de Cod portocaliu pentru localităţi din judeţul Suceava şi se va interveni cu mesaje de tip nowcasting acolo unde e nevoie. În zona judeţelor Suceava şi Neamţ deja sunt concentrate forţele de intervenţie. Totodată, este foarte importantă şi asigurarea permenenţei la primăriile care au primit avertizările, astfel încât, la nevoie, populaţia să fie informată. Solicităm deţinătorilor de baraje să se asigure de bună funcţionare a descărcătorilor hidraulici, pentru a evita posibila blocare a acestora cu material lemnos, aluviuni târâte sau deşeuri antrenate de scurgerile torenţiale, cât şi pentru tranzitarea sau atenuarea în siguranţă a volumelor de viitură”, a precizat secretarul de stat Cristian-Valer Beşeni.

Reprezentanţii ANAR au menţionat că nu sunt estimate probleme majore, deoarece există capacitate de preluare a cantităţilor de precipitaţii şi se va menţine legătura cu Hidroelectrica, în cazul în care sunt necesare manevre la baraje. De asemenea, s-a luat legatura cu Administraţiile Bazinale de Apă, care sunt pregătite de intervenţie acolo unde situaţia o va impune, deşi nu sunt estimate cantităti şi volume mari de ape care să pună probleme, iar echipele se vor adapta, în funcţie de localizarea fenomenelor meteorologice, acolo unde va fi cazul.

Şedinţă de urgenţă, după codurile emise de meteorologi şi hidrologi

Meteorologii au emis, pentru miercuri, un Cod galben de furtuni în cea mai mare parte a Transilvaniei şi Moldovei, precum şi a zonei montane, în timp ce judeţele Suceava, Botoşani, Neamţ şi Iaşi vor fi sub Cod portocaliu de vijelii puternice. Pentru sudul Moldovei, jumătatea estică a Munteniei şi Dobrogea, a fost emis un Cod galben privind intensificari ale vântului.

La rândul lor, hidrologii au emis o avertizare Cod portocaliu de inundaţii, valabilă miercuri, pentru unele sectoare de râuri din judeţele Suceava, Neamţ, Harghita, Botoşani şi Iaşi. Totodată, este în vigoare un Cod galben hidrologic pentru râuri din 23 de judeţe. Populaţia este sfătuită să fie pregătită pentru eventuale măsuri de evacuare preventivă.

Primele două daune totale au fost plătite la Broșteni. Locuitorii au primit câte 100.000 de lei 

Inundațiile devastatoare din Broșteni au evidențiat importanța asigurărilor obligatorii pentru locuințe. PAID a anunțat plata primelor două daune totale, proprietarii asigurați primind câte 100.000 de lei, suma maximă prevăzută de polițe. Procesul de despăgubire a fost simplu și rapid pentru cei cu polițe valide, așa cum a anunțat compania.

Locuitorii ar putea începe astfel să își repare casele distruse în urma inundațiilor devastatoare de la finalul lunii trecute. În plus față de suma oferită de PAID, proprietarii vor beneficia și de despăgubiri suplimentare din asigurările facultative. Unul dintre ei va primi peste 450.000 de lei, iar celălalt aproape 300.000 de lei, potrivit sursei citate.

Vreme la extreme! ANM a emis mai multe coduri galbene și portocalii pentru caniculă, ploi torențiale, vijelii și vânt puternic

Peste 30 de case de la Broșteni au fost complet distruse și alte câteva mii au fost grav avariate în timpul viituri. În urma tragediei din județul Suceava, sute de locuitori au fost evacuați, iar în cursul misiunilor de intervenție au fost găsite și trei persoane decedate la Broșteni.

Asigurarea pentru locuințe este obligatorie în România, însă chiar și așa, doar una din 5 gospodării de la Broșteni avea o poliță. Inundațiile devastatoare din Broșteni au adus în prim-plan importanța asigurărilor obligatorii pentru locuințe, potrivit Ziare.com

Puțin peste 20% dintre sinistrați au fost responsabili și aveau asigurare pentru locuințe, astfel că aceștia vor putea să recupereze o parte din banii pentru reparații și de la firma în cauză.

Asigurarea obligatorie pentru locuințe în România, cunoscută sub denumirea de PAD (Polița de Asigurare împotriva Dezastrelor Naturale), este o poliță impusă prin lege tuturor proprietarilor de locuințe. Aceasta acoperă daunele produse asupra locuinței din cauza unor riscuri specifice: cutremure, inundații și alunecări de teren.

Inundațiile din 27-28 iulie au afectat grav zona Broșteni, acolo unde zeci de case au fost complet distruse și sute de locuințe avariate. Pompierii și echipele de intervenție i-au evacuat pe mulți dintre sinistrați cu elicopterul, având în vedere că drumurile au fost complet blocate.

Pagubele înregistrate după inundațiile devastatoare de la Broșteni:

  • Circa 2.300 de persoane au fost sinistrate (au suferit pagube).
    Trei persoane și-au pierdut viața în urma viiturii.
    Circa 200 de case sunt raportate ca distruse în alte surse, dar datele recente sunt către 36 de case complet distruse și peste 550 de case avariate.
    Aproximativ 200 de persoane au fost salvate de echipajele de urgenţă, unele dintre ele fiind evacuați cu elicopterele.
    Infrastructura rutieră a fost grav afectată, cu drumuri blocate de aluviuni și poduri distruse.
    Valoarea pagubelor la casele afectate este estimată la aproximativ 10 milioane de euro.
    Starea de alertă a fost declarată în Broșteni, iar autoritățile continuă intervențiile și ajutoarele.

Guvernul României a luat mai multe măsuri pentru a sprijini locuitorii din Broșteni, afectați de inundațiile din iulie 2025. A fost adoptată o hotărâre în cadrul Comitetului Național pentru Situații de Urgenţă (CNSU) care prevede alocarea de resurse și echipamente necesare în zonă, precum alimente, apă, haine, containere de locuit și motorină.

Guvernul a stabilit un pachet de ajutoare financiare de urgenţă pentru familiile afectate, astfel:

  • 15.000 de lei pentru fiecare locuință afectată în proporție mai mică de 75%;
    25.000 de lei pentru locuințele afectate în proporție mai mare de 75%;
    30.000 de lei pentru locuințele distruse integral.
    Familiile persoanelor care și-au pierdut viața din cauza inundațiilor vor primi câte 15.000 de lei. Executivul a trimis 30 de containere de locuit suplimentar în zona Broșteni-Neagra pentru familiile ale căror locuințe au fost afectate grav.

DailyBusiness
Avertisment AFM: Înscrierile la Rabla Auto 2025 sunt gratuite și se fac doar pe site-ul oficial
Spynews
Gabriela Cristea o sărbătorește pe fiica cea mare, Victoria! Vedeta i-a transmis un mesaj emoționant fetiței sale
Fanatik.ro
După ce l-au ratat pe David Popovici, americanii au dat lovitura și au furat următoarea stea a natației Românești: „Va fi în top!”
Capital.ro
Gheorghe Dincă ar putea fi eliberat. Judecătorii din Craiova dau verdictul final. Cum ar putea să scape de cei 30 de ani de închisoare
Playtech.ro
Cât trebuie să fie distanța minimă dintre blocuri. Cum se calculează și ce spune legea
Adevarul
România, prinsă între Israel și Palestina: șansă istorică sau risc uriaș? Expert în Orientul Mijlociu: „Cândva am fost și mediatori între arabi și evrei”
wowbiz.ro
BOMBĂ în showbiz! Carmen de la Sălciua și Culiță Sterp s-au împăcat la 6 ani de la divorț
Economica.net
Cine este afaceristul care vrea să preia afacerea Nordis - Îi plac mașinile Lamborghini, Ferrari, Porsche şi Mercedes
Prosport.ro
FOTO. Noul cuplu din lumea bună: milionarul și actrița nu se mai ascund!
kanald.ro
O mamă a murit după ce mașina pe care o conducea s-a ciocnit cu o dubiță, în Iași! În autoturism se aflau și copiii ei. În ce stare se află aceștia
Cancan.ro
Cine este Oana, soția ministrului Educației, Daniel David. Are 44 de ani și 2 copii
iamsport.ro
A aflat ce și-a expus Anamaria Prodan în casă și a rămas complet ȘOCAT: 'Dacă vin colegii lui Bebeto și întreabă, ce le zice?'
MediaFlux
Oficial! Ministrul Muncii anunță când intră în vigoare legea salarizării
stirilekanald.ro
Vladimir Putin, prima concesie în fața lui Donald Trump. Tratatul de dezarmare nucleară, prelungit cu un an
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor