Preşedintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu, afirmă că partidul va merge la discuţii cu preşedintele Nicuşor Dan, şi nu la negocieri, unde ar trebui, ca la orice negociere, să pretindă ceva. „Noi nu pretindem nimic acum, doar mergem la acele discuţii absolut binevenite. Mandatul e să avem deschise toate opţiunile si apoi le vom prezenta şi vom decide”, a punctat Grindeanu. Acesta a adăugat că partidul ar putea decide să facă „o consultare mai largă” a membrilor, inclusiv a primarilor şi a consilierilor judeţeni ai PSD.
„Faţă de marţi, de când am ieşit la declaraţii după CPN, nu au fost modificări, întrucât nu au avut loc întâlniri în care să discutăm lucruri ce ţin de actul de guvernare sau de poziţiile PSD. Nu au existat întâlniri nici cu alte forţe politice”, a declarat Gindeanu.
Întrebat ce îşi doreşte Partidul Social Democrat de la prima rundă de discuţii, programată, cel mai probabil, marţi, Sorin Grindeanu a spus că mandatul pe care l-a primit nu s-a schimbat.
„Este un mandat deschis. Noi mergem la discuţii, ceea ce este absolut corect. Nu vorbim în niciun caz de negocieri, pentru că, dacă vrei să te duci la negocieri, ar fi trebuit să pretinzi ceva, iar în acest moment noi nu pretindem absolut nimic. Mergem la aceste discuţii, binevenite, şi, atunci când se va degaja un punct de vedere comun, îl vom transmite colegilor din CPN, astfel încât să luăm decizia corectă. Repet, mandatul primit din partea colegilor din acest for politic este să avem deschise toate opţiunile şi după ce le vom şti, le vom prezenta şi vom lua o decizie”, a afirmat Grindeanu.
Referitor la ideea că PSD înclină spre opoziţie, dacă s-a schimbat ceva şi dacă există o dorinţă printre primarii PSD de a intra la guvernare. Sorin Grindeanu a spus că nu a fost consultată, în această săptămână, baza partidului.
„Astăzi a avut loc doar o întâlnire a membrilor din Biroul Permanent Naţional. Atunci când vom avea ce să spunem colegilor noştri, vom veni şi îi vom consulta. S-ar putea să decidem ă facem o consultare mai largă, astfel încât inclusiv primarii şi consilierii judeţeni ai partidului să-şi spună punctul de vedere. Aceasta este o decizie pe care o vom lua tot împreună, după ce vom veni în faţa partidului şi vom spune care sunt propunerile, discuţiile şi programele pe care le propune noul preşedinte şi ce se doreşte ca viziune pentru anii următori”, a precizat Sorin Grindeanu.
Grindeanu a mai precizat că PSD nu este interesat, în acest moment, de „împărţirea pe ministere”.
„Pentru a merge la o negociere, trebuie să ai ceva de pretins. Noi nu avem astfel de pretenţii. Dorim să discutăm în primul rând despre ceea ce îşi doreşte noul preşedinte, Nicuşor Dan, şi despre direcţiile în care vrea să conducă discuţiile şi după aceea despre alte lucruri. (…). Eu nu am un mandat de negociere din partea colegilor mei. (…) Nu e vorba despre a pune condiţii decât dacă vorbim despre politici economice. Nu putem accepta vreodată o eventuală subfinanţare către autorităţile locale. Aceasta este o linie roşie pentru PSD. La fel, nu putem accepta o diminuare a investiţiilor, fie în infrastructură, fie în alte domenii esenţiale. Nici scăderea veniturilor românilor nu este acceptabilă. Acestea sunt linii roşii peste care PSD nu va putea trece”, a precizat Grindeanu.
Conducerea PSD a stabilit, deja, în Consiliul Politic Naţional de săptămâna trecută, în care s-a luat act de demisia lui Marcel Ciolacu şi s-a votat interimarul lui Sorin Grindeanu la şefia partidului, că acesta are un mandat deschis, de a avea discuţii cu celelalte partide, dar fără o decizie clară privind intrarea la guvernare sau în Opoziţie.
Alături de Sorin Grindeanu se vor afla la negocieri primarul Lia Olguţa Vasilescu dau şi alţi lideri din teritoriu, precum Corneliu Ştefan de la Dâmboviţa, George Şoldan de la Suceava şi preşedintele Camerei Deputaţilor, Şerban Ciprian.
Social-democraţii au reacţionat, în weekend, la unele declaraţii făcute de liderii USR, partid care ar putea să intre în noua coaliţie de guvernare, în urma negocierilor. Deputatul USR Cătălin Drulă afirma într-un interviu la Prima TV că strategia PSD din 2015, când partidul s-a retras pentru un an în opoziţie ca apoi să revină în forţă la putere, nu va mai funcţiona. ”Eu îi spun Domnului Grindeanu un lucru: dacă el crede că iese schema Dragnea din 2015, nu iese”, i-a transmis Cătălin Drulă noului preşedinte interimar al PSD.
De asemenea, Dominic Fritz, liderul interimar al USR, a declarat că România acum are nevoie de un guvern stabil şi de un guvern cu o majoritate largă în Parlament, iar PSD să facă un pas în spatele cortinei şi să spună să rămână alţii care să cureţe această criză nu ar fi nici responsabil, nici patriot.
În replică, Deputatul PSD Mihai Fifor afirma despre discuţiile privind construirea unei noi majorităţi, că PSD e vinovatul de serviciu, Rezist şi suveraniştii, brusc uniţi în cuget şi simţiri, strigă din nou împotriva aşa-zisei ciumaroşie, iar PSD nu mai e bun. El mai spunea că poate că ar fi cazul să-i lase pe cei cu „plăcuţa suedeză” să guverneze singuri sau să facă alianţă cu suveraniştii pe care i-au demonizat ani întregi.
”Am din ce în ce mai mult sentimentul că cineva încearcă, cu tot dinadinsul, să ne ia de proşti. Pe noi, pe cei de la PSD. Cred că nu s-a înţeles prea bine cum au stat lucrurile în 18 mai. Nu. Românii nu au votat USR în 18 mai. Nici PNL. Ba chiar foarte mulţi – mai mulţi decât s-ar putea crede – nu au votat PENTRU Nicuşor Dan, ci ÎMPOTRIVA lui Simion. Masiv. Cu tot respectul pentru preşedintele ales, Nicuşor Dan”, a scris deputatul Mihai Fifor într-o postare pe Facebook.
”Să vii acum cu guşa umflată ca un curcan care a halit vişinele din vişinată şi să pretinzi că eşti coada de la prună (no offense), şi să încerci o retorică de învingător – mă refer, evident, la USR – e ca şi cum ai spune că ai luptat, dar tu ai stat ascuns sub pod.(no offense, din nou) Oameni buni, treziţi-vă! Nu! Nu! Nu! Lumea nu vrea iar Ghinea, Drulă, Clotilde, Voiculescu… NU! Nici Orban! Nici Cioloş! Oamenii vor, cu siguranţă, un dram de decenţă şi un pic de smerenie. Şi, mai mult ca orice, vor certitudinea că poate exista un guvern responsabil, care să facă ceva cu ţara asta. Să continue investiţiile, programele de dezvoltare, să vină în ţinta de deficit şi, în general, să dea o speranţă că lucrurile merg în direcţia cea bună”, mai spunea Fifor.
Un alt lider al PSD, prim-vicepreşedintele PSD Daniel Băluţă, primar al Sectorului 4, a declarat sâmbătă că PSD trebuie să intre la guvernare, el arătând că este un moment foarte dificil pentru România şi are convingerea că prezenţa PSD în guvern nu va face altceva decât ca măsurile ce urmează a fi luate să fie suportate mult mai uşor de către oameni.
”Propria mea opinie este aceea că PSD trebuie să intre la guvernare tocmai din acest motiv, este un moment foarte dificil pentru România şi am convingerea că prezenţa noastră în interiorul unui guvern nu va face altceva decât ca măsurile ce urmează a fi luate să fie suportate mult mai uşor de către oameni. Asta este ceea ce cred eu”, a spus prim-vicepreşedintele PSD Daniel Băluţă, la Antena 3. Băluţă a precizat că ”în niciun caz nu putem să vorbim despre un guvern de sacrificiu”.
Prim-vicepreşedintele PSD a arătat că este important pentru PSD să vadă viziunea pe care preşedintele o are în legătură cu noul guvern.
”În mod evident, în urma discuţiilor pe care le vom avea cu colegii noştri, vom lua o decizie şi sunt convins că acea decizie va fi cea mai bună decizie, o decizie care să pună în prim plan interesele României şi în plan secund interesele Partidului Social Democrat”, a menţionat el. Daniel Băluţă a fost întrebat şi despre varianta de premier.
”Nu am cum să mă pronunţ vizavi de acest lucru, pentru că nu ştim dacă preşedintele României îl va propune pe domnul Bolojan, nu ştim dacă preşedintele României va propune PSD să creeze un guvern în jurul unui premier PSD. Nu avem de unde să cunoaştem acest lucru. Această decizie, această informaţie va reveni doar în urma consultărilor pe care le vom avea cu preşedintele României”, a subliniat Băluţă. Băluţă a dta asigurări că în PSD nu există tabere, el arătând că ”există curente de opinie, dialog şi există decizii pe care le iau, în concordanţă cu nevoile pe care ţara le are”.