Președintele României, Nicușr Dan, a semnat, marți, decretul privind eliberarea din funcție, prin pensionare, a fostei șefe DIICOT. Fosta procuroare-șefă Alina Albu ar urma să încaseze o pensie de aproximativ 24.000 de lei, după un ultim salariu declarat de peste 30.000 de lei lunar.
În ultimii trei ani, Alina Albu a ocupat funcția de procuror-șef al Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism, iar la începutul anului 2026 și-a depus candidatura pentru un al doilea mandat, dar nu a mai fost selectată de fostul ministru al Justiției, Radu Marinescu.
După ce a pierdut concursul la șefia DIICOT, aceasta a depus cerere de pensionare la CSM, solicitarea fiindu-i acceptată la data de 28 aprilie.
Alina Albu s-a născut în decembrie 1973, având vârsta de 52 de ani. Ea a absolvit Universitatea Spiru Haret pe vremea când aceasta nici nu era acreditată, în perioada 1992-1996, motiv pentru care a fost nevoită să susțină examenul de Licență la Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iași.
Alina Albu mai deține un master în securitate judiciară, urmat la Universitatea „Lucian Blaga” Sibiu – Facultatea de Științe Politice, Relații Internaționale și Studii de Securitate.
În perioada 1998 – 2000, aceasta a fost procuror stagiar la Parchetul de pe lângă Judecătoria Lehliu Gară, județul Călărași, iar în anul 2008 a intrat în structurile DIICOT. Ulterior, 2023 și 2026 a ocupat funcția de procuror șef al DIICOT.