Șefa secției ATI de la Spitalul Pantelimon, Florina Pompilian, a demisionat

Florina Pompilian, șefa secției de Terapie Intensivă (ATI) de la Spitalul Sfântul Pantelimon din București, a demisionat luni din funcție pe fondul dosarului penal deschis de Parchetul General pentru moartea suspectă a unor pacienți.
Filip Stan
19 aug. 2024, 15:38
Șefa secției ATI de la Spitalul Pantelimon, Florina Pompilian, a demisionat
Șefa secției ATI de la Spitalul Pantelimon, Florina Pompilian, a demisionat

Șefa secției de terapie intensivă de la Spitalul Pantelimon, Florina Pompilian, a fost audiată săptămâna trecută la Serviciul Omoruri din cadrul Poliției Capitalei în contextul cazului morților suspecte de pe secția pe care a condus-o. Surse judiciare au declarat pentru G4Media că procurorii au extins ancheta în dosarul deceselor de la Spitalul Pantelimon.

Citește și: Victor Ciutacu, după cazul spitalului Pantelimon: „Faptul că nu iei şpaga ar trebui să fie normă, nu excepţia”

Florina Pompilian, șefa ATI de la Spitalul Pantelimon, a demisionat

În acest caz, alte cinci morți suspecte vor fi verificate dacă au sau nu legătură cu acuzațiile de crimă cu premeditare formulate deja împotriva a doi medici, după cum au mai precizat sursele citate. Tot potrivit acestora, verificările nu includ procedura de deshumare, ci vor fi analizate doar rapoartele de necropsie deja întocmite.

Procurorii au eținut doi medici sub acuzația de tentativă de omor și omor calificat. Anchetatorii susțin că cele două doctorițe au provocat moartea unui pacient în vârstă de 54 ani, internat în stare gravă pe Secția ATI, prin scăderea dozei de nonadrenalină, fapt ce a condus la instalarea stopului cardio-respirator, urmat de decesul pacientului.

Potrivit surselor G4Media, una dintre doctorițe ar fi susținut în fața procurorilor că există anumite proceduri medicale care justifică scăderea dozei de noradrenalină. Totuși, Societatea Română de Terapie Intensivă a criticat public acuzațiile aduse de procurori și a luat poziție în favoarea medicilor acuzați.

Citește și: Scandalul de la spitalul Pantelimon continuă. Alexandru Rafila, chemat de Marcel Ciolacu la Palatul Victoria. Telefonul ”Doamnei cu coasa”, controlat informatic

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Doi români și-au pierdut viața în Tenerife! Au murit după ce au fost luați de un val uriaș care a lovit cu forță o piscină
Fanatik.ro
Cine este soția lui Ciprian Ciucu, noul primar al Bucureștiului. Cei doi dețin împreună o firmă de consultanță
Capital.ro
Planul pe care l-ar fi avut Călin Georgescu. Gigi Becali: A fost deștept, s-a folosit el de ei
Playtech.ro
Cum îți verifici cartea de muncă online: ghid complet pentru REGES, ANAF și CNPP
Adevarul
Cum s-a transformat visul britanic al lui Ellen DeGeneres într-un coșmar: vedeta renunță la ferma pentru care a părăsit Hollywood
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Doamne, câtă durere! Ea este mama care a fost găsită moartă alături de gemenii săi! Toți 3 au fost împușcați în propria locuință! Femeia se afla în plin proces de divorț cu fostul soț
iamsport.ro
Fostul jucător de la FCSB ”îl ceartă” pe Gigi Becali pentru că nu l-a susținut: ”De unde știi că nu eram mai bun decât Dennis Man?”
MediaFlux
Urmează ierni apocaliptice și furtuni extreme? Avertismentul dur al meteorologilor
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
Sloturi noi – avantaje și dezavantaje