Nicolae Ioţcu, şeful CJ Arad, reţinut pentru trafic de influenţă după ce a fost prins când lua mită

Şeful CJ Arad, liberalul Nicolae Ioţcu, prins în flagrant când primea 10.000 de euro mită de la un om de afaceri, a fost reţinut, vineri seară, pentru 24 de ore, sub acuzaţia de trafic de influenţă, de către procurorii DNA, după ce a fost audiat cinci ore la DNA Timişoara.
Iulian Tudor
24 iul. 2015, 19:36
Nicolae Ioţcu, şeful CJ Arad, reţinut pentru trafic de influenţă după ce a fost prins când lua mită

Nicolae Ioțcu a ieșit din sediul DNA Timișoara încătușat, dar și-a acoperit cătuşele cu un prosop. Acesta a zâmbit când a fost întrebat dacă se aştepta ca Drăgan să colaboreze cu anchetatorii. Când a fost dus în maşina DNA pentru a fi transportat în arestul IPJ Timiş, de pe o terasă din apropiere s-a strigat „Hoţul” şi „Bravo DNA”, potrivit pressalert.ro

Citeşte şi: Cum arată vila şefului CJ Arad, Nicolae Ioţcu. Ce avere are GALERIE FOTO
 
Preşedintele Consiliului Judeţean Arad, liberalul Nicolae Ioțcu, a fost prins în flagrant, vineri, de procurorii DNA Timișoara în timp ce primea mită de la un om de afaceri.

Conform unor surse judiciare, Nicolae Ioțcu a fost prins în flagrant de procurorii anticorupţie în timp ce primea 10.000 de euro mită de la un om de afaceri, după ce în urmă cu trei zile a primit alți 35.000 de lei, în schimbul promisiunii unor proiecte de investiții.

Potrivit surselor citate, flagrantul a fost organizat în faţa locuinţei lui Ioţcu din municipiul Arad. El se afla în maşină când a văzut anchetatorii apropiindu-se. În acel moment, a aruncat banii pe capota altei maşini.

Ioţcu este acuzat de trafic de influență pentru acordarea preferențială a unor contracte.

Citeşte şi: Şeful CJ Arad, Nicolae Ioţcu, prins în flagrant în timp ce lua MITĂ

Şeful CJ și-ar fi exercitat astfel influența în cadrul procedurii organizate la nivelul Consiliului Județean Arad pentru atribuirea în anul 2014 a unui contractu de achiziție publică privind furnizarea de echipamente medicale pentru dotarea Spitalului Clinic județean de urgență Arad.  Valoarea contractului a fost estimată la suma de peste 1.600.000 euro.

Procurorii au efectuat percheziții la domiciliul șefului CJ Arad, dar și la Consiliul Județean.

 

DailyBusiness
Cea mai ieftină chirie din România este de 500 de lei/ lunar. În ce oraș se află garsoniera
Spynews
Bogdan de la Ploiești suferă după Cristina Pucean?! Mesajul care îi trădează artistului sentimentele
Fanatik.ro
Crainicul ultras de la Dinamo! Bătut de jandarmi, după ce a invadat terenul: „M-au frăgezit! Au dat în mine cu scutul”
Capital.ro
Călin Georgescu i-a cucerit pe români. Joacă sau nu teatru fostul candidat? Theodor Paleologu: Îl preferam pe Vadim
Playtech.ro
Obligaţiile administratorului de bloc. Ce trebuie să verifice periodic pe casa scării
Adevarul
Descoperire șoc. Vaccinul ARNm anti-COVID, arma secretă care combate cancerul
wowbiz.ro
Crimă înfiorătoare: un bărbat de 41 de ani și-a împușcat iubita și pe cei doi băieți ai acesteia. FILMUL complet al tragediei
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
Prosport.ro
Simona Halep a pierdut 18 milioane de dolari! Americanii anunță declinul financiar uriaș
kanald.ro
Când ar fi murit, de fapt, Bianka și Tony. Au apărut rezultatele preliminarii ale necropsiei în cazul tinerilor găsiți morți, în Harghita!
Cancan.ro
Cele 2 zodii care vor avea grave probleme de sănătate în noiembrie 2025, potrivit celebrei Neti Sandu: 'Mergeți la control!'
iamsport.ro
Gigi Becali a ”dinamitat” vestiarul FCSB! Cum i-a întors pe unii jucători împotriva celorlalți: ”Li s-a stricat complet starea de spirit”
MediaFlux
Pensionarii români primesc 170 de lei în plus în luna noiembrie! Cine beneficiază de ajutor direct pe cupon
stirilekanald.ro
VIDEO „Mașina era încuiată pe interior” Noi detalii șocante ies la iveală în cazul morții Biankăi și lui Toni. Ce l-ar fi determinat să își ucidă iubita: „Probabil s-a răzgândit”
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi