Șeful CNAIR anunță că utilajul care va fora tunelul de pe Autostrada Sibiu-Pitești a ajuns în România: ”Va săpa direct prin inima muntelui”

Cristian Pistol, directorul CNAIR, vine cu vești bune pentru români. Utilajul care va ajuta la forarea tunelului în munți, de pe Autostrada Sibiu-Pitești, a ajuns în România.
Loredana Brumă
13 ian. 2026, 11:05
Șeful CNAIR anunță că utilajul care va fora tunelul de pe Autostrada Sibiu-Pitești a ajuns în România: ”Va săpa direct prin inima muntelui”

Șeful CNAIR anunță anunță că ”Uriașul” care va străpunge munții a ajuns în Portul Constanța. Cristian Pistol spune că acesta este un moment de referiță tehnologică pentru infrastructura din România.

Șeful CNAIR: „Uriașul” care va străpunge munții a ajuns în România!

Utilajul are o greutate de 3.300 de tone și 100 de metri lungime. Acesta va fi transportat pe bucăți cu 97 de camioane.

”Tocmai am primit confirmarea din Portul Constanța: elementele TBM-ului (Tunnel Boring Machine) care va fora Tunelul Poiana de pe Autostrada Sibiu-Pitești (#A1) au fost descărcate!

Este un moment de referință tehnologică pentru infrastructura noastră.
Vorbim despre un utilaj colosal:
– 3.300 de tone greutate totală.
– 100 de metri lungime (cât un teren de fotbal).
97 de camioane (majoritatea agabaritice) îl vor transporta pe bucăți spre șantier.
Cele peste 120 de componente pleacă spre Călărași pentru preasamblare, iar apoi vor ajunge pe șantierul Secțiunii 3 (Cornetu-Tigveni). Acolo, acest utilaj va începe misiunea sa principală: să sape cei 1,7 km ai Tunelului Poiana, direct prin inima muntelui.

Este o operațiune logistică importantă, deoarece acest TBM este cheia care va deschide calea prin Carpați. Pe lângă tunel, pe această secțiune montană de 37,4 km vom ridica nu mai puțin de 53 de viaducte și poduri.

Constructorii (WeBuild – Tancrad) au toate resursele necesare.
Așteptarea mea este una singură: ritm susținut și precizie”, a transmis Pistol pe rețelele de socializare.

Citește și Din ce cauză nu înaintează lucrările la Autostrada Sibiu-Pitești. Problema neprevăzută care îi ține pe loc pe constructori

Autostrada Sibiu-Pitești este prima autostradă montană din România

Stadiul Lucrărilor:

Secțiunea 1 (Sibiu-Boița): 13 km deschiși în decembrie 2022.

Secțiunea 4 (Curtea de Argeș – Tigveni): Progres fizic de peste 80%, cu tuneluri finalizate, se lucrează la asfaltare, poduri și instalații, cu posibilitatea de deschidere în 2026.

Secțiunile 2 și 3 (Montane): Lucrări intense pe cele mai dificile porțiuni (Boița-Cornetu, Cornetu-Kid), cu termene de finalizare în 2028, dar cu finalizarea integrală incertă.

Citește și S-au deschis circulaţiei primii 15,7 km din Secţiunea 5, Autostrada Sibiu-Piteşti. La final va străpunge Carpaţii!

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Cele mai valoroase cadouri primite de Nicușor Dan, la Cotroceni: de la fotografia de mii de euro dăruită de Regele Charles, până la darurile de suflet de la Maia Sandu
Capital.ro
Românii care pot încasa două pensii. Trebuie să depună cerere la Casa de Pensii
Playtech.ro
Care este pluralul corect al cuvântului „spam”. Cei mai mulţi folosesc forma greşită
Adevarul
Momentul în care Melania Trump apare însoțită de un robot umanoid la Casa Albă. „Este înfricoșător”
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lovitură pentru șoferi! OUG pentru ieftinirea carburanților a fost amânată din nou
iamsport.ro
Gică Hagi e contestat: ”Nu merită să devină selecționerul României. E o pierdere de timp”
MediaFlux
PAPARAZZI Patrice Cărăușan de la Survivor se ascunde prin București! Vedeta Antena 1, încă în concurs, camuflată alături de iubit FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj