Şeful Corpului de Control, despre plagiate: Statul este obligat să vegheze şi să protejeze dreptul de proprietate ferm şi prompt

Șeful Corpului de Control al premierului, Valentin Mircea, spune că statul este obligat să vegheze și să protejeze dreptul de proprietate ferm și prompt.
Filip Stan
13 oct. 2016, 11:53
Şeful Corpului de Control, despre plagiate: Statul este obligat să vegheze şi să protejeze dreptul de proprietate ferm şi prompt

„În ceea ce privește plagiatele, este vorba de dreptul de autor — drept de proprietate, protejat de Constituția României. Să permiți celui care și-a însușit fără drept creația altuia să plece liniștit doar fiindcă a renunțat între timp la bunul însușit, forțat de oprobriul social, nu este deloc în regulă. Este aproape o încurajare a furtului proprietății intelectuale, ceea ce contravine art. 44 din Constituție și sănătății morale a societății românești. Statul este obligat să vegheze și să protejeze dreptul de proprietate, ferm și prompt”, a scris Valentin Mircea, joi, pe Facebook.

Potrivit acestuia, universitatea care a organizat doctoratul afectat de plagiat nu este cea mai potrivită să ia măsurile care se impun.

Citeşte şi: Dacian Cioloş: Regret decizia pe care a luat-o Parlamentul în privinţa modului în care se tratează plagiatele

„În egală măsură, universitatea care a organizat doctoratul afectat de plagiat nu este cea mai în măsură să decidă și să ia măsurile care se impun, având în vedere că a eșuat deja o dată în supravegherea corectitudinii lucrării și că ar fi un fel de judecător în propria cauză”, a adăugat Valentin Mircea.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Iustin Petrescu și iubita lui se căsătoresc! Primele declarații despre nuntă
Fanatik.ro
SUA au activat ”clauza de imunitate” pentru o americancă de la baza Kogălniceanu care a provocat un accident grav. MApN trebuie să despăgubească victima
Capital.ro
Pensia pe card pentru martie a început să intre în conturi. La ce oră primesc banii peste 2,4 milioane de pensionari
Playtech.ro
Schimbare importantă pentru proprietari. Ce se întâmplă cu terenurile caselor construite înainte de 1990
Adevarul
Amenințarea ayatolahului: „Vom transforma strâmtoarea Ormuz într-o armă!”. Presa britanică scrie că Mojtaba Khamenei ar fi în comă, cu un picior amputat
wowbiz.ro
Unde și când își pot lua fanii rămas-bun de la Mugurel Vrabete. Anunțul făcut de trupa Holograf despre funeralii
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS O persoană și-a pierdut viața după ce s-ar fi aruncat în fața metroului în stația Unirii
iamsport.ro
Momentul uimitor când Ilie Balaci și-a stins țigara și a intrat direct în teren! A lăsat pe toată lumea mască: ”Avea problemele lui, dar și chef să fumeze”
MediaFlux
Ce prevede înțelegerea dintre România și Ucraina. Zelenski și Nicușor Dan au semnat documentele
stirilekanald.ro
Adio, albastru de Voroneț? Când se găsesc bani pentru restaurarea picturii exterioare de la celebra mănăstire din patrimoniul UNESCO?
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj