Șeful INSCOP, despre ”finala” pentru Cotroceni: Diferența dintre George Simion și Nicușor Dan s-a redus la doar 4 procente / ”Vom avea o cursă strânsă, cu participare largă”

Șeful institutului de cercetare INSCOP, Remus Ștefureac, spune că, potrivit celor mai recente date, diferența dintre cei doi candidați din ”finala” pentru Cotroceni - George Simion și Nicușor Dan - s-a redus considerabil, la doar patru procente. ”Vom avea o cursă strânsă, cu participare largă. E bine pentru democrație”, mai spune Ștefureac.
Irina Dumitrescu
10 mai 2025, 13:28
Șeful INSCOP, despre ”finala” pentru Cotroceni: Diferența dintre George Simion și Nicușor Dan s-a redus la doar 4 procente / ”Vom avea o cursă strânsă, cu participare largă”

Directorul INSCOP, sociologul Remus Ștefureac, a dezvăluit care ar fi, în acest moment, intenția de vot a românilor la turul 2 al prezidențialelor.

Potrivit lui Ștefureac, diferența dintre George Simion și Nicușor Dan s-a redus considerabil, ajungând în prezent la doar patru procente.

Șeful INSCOP explică acest lucru prin ”incendiul din economie”, cu referire la evoluția cursului valutar și numeroasele îngrijorări privind deznodământul prezidențialelor.

Citește și Mesajul lui Ilie Bolojan, cu o săptămână înainte de alegeri: ”Prin solidaritate și unitate vom reuși să trecem peste actuala perioadă complicată, astfel încât România să își continue parcursul european”

Remus Ștefureac mai spune, tot legat de ”finala” pentru Cotroceni, că acum două săptămâni ” erau 17 puncte diferență pe simulările de tur 2 între George Simion si Nicușor Dan”.

În contextul ”topirii” diferenței dintre cei doi candidați, șeful INSCOP anticipează ”o cursă strânsă”, menționând totodată că se așteaptă la o ”participare largă” din partea românilor, în turul 2.

”Cifra zilei este 4! 4 procente diferență.
În urma cu 2 săptămâni, erau 17 puncte diferență pe simulările de tur 2 între George Simion si Nicușor Dan.
17 procente diferență care s-au topit în doar câteva zile pe fondul incendiului din economie.
Vorba PSD dintr-o altă eră: ‘Îndrăznește să crezi în România!’
P.S.
În turul 2, cifrele care arată diferența se împart întotdeauna la 2. Pentru ca ce câștigă unul, pierde celălat. Așadar, diferențele sunt mai mici.
Evident, evaluări care nu includ votul din diaspora…
Să ne bucuram totuși ca vom avea o cursă strânsă, cu participare largă. E bine pentru democrație”, a scris Ștefureac, pe Facebook.

La primul tur al prezidențialelor, INSCOP a făcut un sondaj potrivit căruia George Simion a obținut 36,2 la sută dintre voturi, iar Nicușor Dan, 20,6 la sută.

Conform rezultatelor oficiale, liderul a avut 40,96 la sută dintre voturi, iar edilul Capitalei, 20,99 la sută.

Citește și Poziţia lui Benjamin Netanyahu înaintea alegerilor din România. „El, Israelul şi susţinătorii lui sunt foarte mulţumiți de mesajul pe care l-a transmis George Simion”

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Bătălie în instanță între giganții pharma pentru piața din România. Motivul pentru care Pfizer s-a plâns că i se provoacă pagube
Capital.ro
Reguli la bloc 2026. Administratorul nu decide sau angajează cheltuieli fără mandat. Legea pe care o uită proprietarii
Playtech.ro
Se spală sau nu în a treia zi de Paște? Ce spun preoții despre activitatea casnică
Adevarul
Fostul șef al diplomației ungare, Peter Szijjártó, a dispărut total din spaţiul public după înfrângerea lui Viktor Orban
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a părăsit România, la două zile de la înmormântarea lui Mircea Lucescu. Mărturisirea pe care a făcut-o cu lacrimi în ochi, în prima zi de Paște: „Am comunicat mult prea puțin cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani din Alba a fost înjunghiat mortal de un tânăr de 18 ani, chiar în noaptea de Paște. Victima nu a avut nici o șansă
iamsport.ro
Constantin Budescu și Gabi Enache, revenire-șoc în fotbal! Echipa cu care sunt aproape de a semna
MediaFlux
Amenzi pentru românii care locuiesc în clădiri cu risc seismic! Penalizări de 20.000 de lei
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj