Diana Șoșoacă: „Cele mai cumplite restricții. Îmi este milă”. Orașul care a îngrozit-o

Senatoarea Diana Șoșoacă a făcut un inventar al restricțiilor impuse în orașele din țară, iar despre Cluj-Napoca a declarat că are cele mai cumplite restricții.
Ruxandra Rădulescu
10 mai 2021, 21:14
Diana Șoșoacă:

Senatoarea Diana Șoșoaca s-a declarat oripilată de faptul că cele mai cumplite restricții au fost impuse în orașul Cluj-Napoca. Avocata a remarcat acest fapt, în urma unui  inventar pe care l-a făcut cu privire la măsurile impuse de pandemie, în orașele din România.

Șoșoacă a menționat că deși cele mai cele mai draconice măsuri au fost aplicate în zonele conduse de primari USR+, în Cluj-Napoca, care e condus de liderul PNL Emil Boc, locuitorii sunt stresați și de-a dreptul îngroziți de restricțiile draconice.

„Tot ce înseamnă conducere useristă au cele mai cumplite restricţii. Şi tot în localităţile conduse de USR sunt cele mai multe abuzuri din partea Poliţiei. În cele cu conducere PNL, restricţiile sunt medii. Clujul, cu Boc, face, însă, excepţie. Mie îmi este milă de clujeni. Cei mai supuşi la restricţii, cei mai înfricoşaţi, cei mai timoraţi sunt clujenii”, a menționat avocata, potrivit Adevărul.

Șoșoacă laudă PNL-iștii care nu au impus restricții dure

Diana Șoșocă laudă în schimb pe ceilalți lideri PNL, care au relaxat restricțiile în timpul pandemiei, și au permis funcționarea restaurantelor și barurilor.

„Iaşiul este PNL-ist. Consiliul judeţean Iaşi e PNL, Prefectura e PNL. În Iaşi nu există amenzi. Poliţiştii şi jandarmii mă iau în braţe şi mă pupă. Restaurantele şi barurile PNL-iştilor sunt deschise, în schimb, celelalte sunt sub restricţii. E liber în sate, în comune. Cea mai liberă zonă din punct de vedere al restricţiilor este Maramureşul”, a mai adăugat avocata.

Până la data de de 10 mai, în Cluj-Napoca au fost vaccinate peste 300.000 de persoane, dintre care peste 100.000 au primit și a doua doză. Conform ultimelor date oficiale Cluj-Napoca și Bucureștiul sunt orașe campioane în ceea ce privește rata de vaccinare.

DailyBusiness
ÎCCJ acuză Guvernul că pune presiune pe justiție după sesizarea CCR: „Procesele se soluționează în sala de judecată, nu în spațiul public”
Spynews
Casa Alinei Pușcaș s-a inundat! Prezentatoarea a golit apa cu gălețile: ”Nu am mai trăit așa ceva”
Fanatik.ro
Ce i-a reproșat Ion Țiriac lui Ilie Năstase după ce România a pierdut finala Cupei Davis. ”Nasty”, întâlnire de gradul 0 cu Elena Ceaușescu
Capital.ro
Prețuri carburanți vineri, 3 iulie. Benzina și motorina s-au scumpit în România. Unde se găsesc acum cele mai mici tarife
Playtech.ro
Românii, dezamăgiți de cea mai frumoasă plajă din Thassos. Ce le-a dat bătăi de cap la Marble Beach: „Nu am găsit nimic din ce vedeam pe Instagram”
Adevarul
Pariuri pe platforma Polymarket pentru prăbușirea lui Putin. Un utilizator misterios mizează pe înlăturarea liderului de la Kremlin până la sfârșitul anului
wowbiz.ro
Răsturnare șoc în cazul morții lui Radu Mărginean. Ce s-a descoperit la necropsie. Raportul medico-legal a fost finalizat
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Profesoară lovită de fulger în timpul unei excursii cu elevii în Munții Bucegi. Copiii au cerut ajutor unui cioban
iamsport.ro
Au distrus o națională din optimile CM 2026: ”Jalnică, o tristețe de fotbal, e de neprivit!” / ”El e efectiv ultimul om care să dea lecții”
MediaFlux
Horoscop 3 iulie. Universul pregătește marile surprize pentru aceste zodii
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?