Senatorii şi-au redus programul de muncă. Vor lucra numai 24 de ore pe săptămână

Senatorii şi-au stabilit un program redus de muncă. Pe motiv că trebuie să se ocupe şi de pregătirea campaniei electorale, aleşii au stabilit ca din aprilie să lucreze numai 24 de ore pe săptămână, în plenul Senatului, potrivit România TV. 
Iulian Tudor
16 mart. 2016, 08:53
Senatorii şi-au redus programul de muncă. Vor lucra numai 24 de ore pe săptămână

În prezent, senatorii lucrează trei zile în şedinţe de plen. Luni după-amiaza, marţi dimineaţa şi miercuri dimineaţa sunt programate şedintele de plen. Pentru că se apropie campania electorală, senatorii şi-au făcut deja planurile pentru un program redus, potrivit România TV.

În urma discuţiilor dintre preşedintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, şi liderii de grupuri s-a stabilit ca de la începutul lunii aprilie, programul de lucru să fie redus. Şedintele de plen vor avea loc numai luni după-amiază şi marţi dimineaţă, astfel încât, de marţi de la prânz, senatorii să poată pleca în teritoriu pentru a se putea ocupa de viitoarea campanie electorală.

Potrivit unui calcul simplu, senatorii vor lucra numai 24 de ore pe săptămână în şedinţele de plen, unde, cel puţin teoretic, prezenţa este obligatorie.

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
O asistentă de 23 de ani a fost găsită moartă în timpul turei, într-un spital privat din Constanța. Tânăra abia venise la serviciu
Fanatik.ro
Gigi Becali și FCSB, în play-out! „Vina mea e că am cheltuit două milioane cu Politic și Alibec. Ai mei s-au ghiftuit de bani!”. Câți jucători aduce. Exclusiv
Capital.ro
Schimbare la eliberarea permisului de conducere. Regula se aplică în toată România. Verificarea se va face direct la ghișeu
Playtech.ro
Ce este un an bisect şi când va fi următorul: Se întâmplă o dată la 4 ani
Adevarul
Român blocat în Abu Dhabi: „Suntem pe cont propriu, indiferent ce s-ar spune”
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă la granița României! O dronă rusească a pătruns în spațiul aerian românesc, la nord de Sulina
iamsport.ro
Campionul român recunoaște că a avut un trecut dificil: ”Nu îmi e rușine să o spun! Am montat parchet în Italia”
MediaFlux
Casele de Pensii, apel privind recalcularea pensiilor! Instituțiile bat obrazul firmelor care greșesc adeverințele
stirilekanald.ro
VIDEO 28 de elevi din Focșani și profesoarele lor, blocați în Dubai după închiderea spațiului aerian
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj