Senatorul Cazanciuc, întrebat dacă PSD poate susţine un independent la prezidenţiale: „Nu cred că PSD are altă opţiune”

Senatorul PSD Robert Cazanciuc a declarat că nu crede că PSD are altă opțiune la alegerile prezidențiale decât să meargă cu propriul candidat.
Filip Stan
12 iul. 2024, 15:45
Senatorul Cazanciuc, întrebat dacă PSD poate susţine un independent la prezidenţiale:

Senatorul PSD Robert Cazanciuc a fost întrebat vineri, 12 iulie, în timpul unei conferițe de presă, ce șanse sunt ca PSD să susțină un candidat independent la prezidențiale. Acesta nu a ezitat să răspundă, afirmând că PSD nu are altă opțiune deât să meargă cu propriul candidat.

Robert Cazanciuc: „În toate sondajele de opinie se află pe primul loc în încrederea opinii publice”

Senatorul PSD susține că nu crede că în momentul de față PSD are altă opțiune la alegerile prezidențiale decât să meargă cu propriul candidat, precizând că nu a auzit ca Mircea Geoană să fie luat în calcul pentru a fi susținut la altceva decât funcții internaționale.

”Nu cred că sunt şanse în momentul de faţă. Partidul a câştigat alegerile. În toate sondajele de opinie se află pe primul loc în încrederea opinii publice. Nu cred că în momentul de faţă PSD are altă opţiune decât să meargă cu propriul candidat. Nu am văzut până acum personaje mesianice care să poată să adune energiile şi de pe stânga şi de pe dreapta, dar sigur că acest lucru nu este imposibil, de aceea se numesc minuni”, a declarat Robert Cazanciuc.

Totodată, întrebat dacă Marcel Ciolacu reprezintă singura opțiune PSD pentru a fi candidat la alegerile prezidențiale, acesta a spus că da și că premierul ar avea șanse reale să câștige.

”Sigur tradiţional PSD a scos în această bătălie  şeful partidului. Dacă ne uităm la performanţa domnului Marcel Ciolacu ca prim-ministru, am văzut foarte puţini oameni care să spună că nu au încredere în domnul Marcel Ciolacu. Deci având această, să spunem, încredere, cred că domnul Marcel Ciolacu are şanse reale de a câştiga această  bătălie”, a spus senatorul PSD.

Citește și:  Elena Lasconi, marea favorită a lui Traian Băsescu la prezidențiale: „Puțin probabil, dar nu imposibil. Cel de-al doilea care intră în turul doi, după mine va fi doamna Lasconi”

În ceea ce privește zvonurile legate de candidatura lui Mircea Geoană pentru președinția României, senatorul a declarat că ”N-am auzit niciodată ca domnul Geoană să fie luat în calcul de PSD pentru a fi susţinut la altceva decât funcţii internaţionale”.

Citește și: Ciucă dezvăluie că PSD şi PNL vor avea candidaţi proprii la alegerile prezidenţiale. „Se poate discuta” despre o guvernare în tandem din 2025

DailyBusiness
Fructele au devenit un motiv major pentru care România a văzut o creștere a inflației în iulie
Spynews
Ce au făcut Alina Eremia și logodnicul ei, Edi Barbu, înainte de nuntă! Cum i-au surprins paparazzii
Bzi.ro
Andreea Marin arată fabulos la 50 de ani! Cum reușește vedeta să se mențină în formă! Face asta timp de 2 ore pe săptămână – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Un bărbat a trăit timp de 8 ani cu un cuțit înfipt în piept. Medicii au rămas șocați când a ajuns la spital
Capital.ro
Băncile plătesc banii înapoi. Se returnează chiar și sume încasate 30 de ani. Clienții trebuie să depună cerere
Playtech.ro
O turistă a fost taxată cu 12 euro că și-a agățat geanta în cuier: „Surpriza a venit cu bonul” Fenomentul ia amploarea în destinațiile de vacanță
Adevarul
Reacție dură după decizia ca soldații americani să-i pună covorul roșu lui Putin: „Cel care a luat-o trebuie să suporte consecințele”
wowbiz.ro
Momente de panică pentru Elena Udrea! Fostul politician și familia sa au fost atacați de urs în vacanță. Ce se întâmplă cu ei în aceste momente: „Ne-a apărat...”
Evz.ro
Autostrada care taie Carpații. Imagini cu drumul de mare viteză ce va schimba România
Prosport.ro
Interzis cardiacilor! Cea mai frumoasă prezentatoare TV s-a filmat în timp ce făcea duș la piscină
kanald.ro
Concluziile summit-ului dintre Donald Trump și Vladimir Putin. Ce se va întâmpla cu războiul din Ucraina
Cancan.ro
Înmormântarea Prințesei Kate, plănuită în mare secret! Care a fost planul Palatului Buckingham
iamsport.ro
Românul care a făcut peste 1.000.000 de dolari în Bahamas nu are dubii: ”Imaginea lui Ion Țiriac nu o să o aibă niciun președinte al României în următorii 100 de ani”
MediaFlux
Anunț privind pensia pentru 4,7 milioane de pensionari! Majoritatea au primit 2.800 de lei, prin poștă sau pe card
stirilekanald.ro
Lanț uman în stațiunea Jupiter pentru salvarea a trei turiști, după ce a fost arborat steagul roșu. Cine este cel care a decedat
FURTUNĂ ELECTRICĂ în România. Se va răci brusc, vor fi furtuni puternice