Şerban Mihăilescu, despre dosarul Microsoft: Nu există niciun fel de probă care să mă lege de acest caz

Senatorul Şerban Mihăilescu susţine că nu există niciun fel de probă care să îl lege de dosarul licenţelor IT, raportează Agerpres.
Filip Stan
28 oct. 2014, 10:18
Şerban Mihăilescu, despre dosarul Microsoft: Nu există niciun fel de probă care să mă lege de acest caz

‘Nu există niciun fel de probă, nu există absolut nimic care să mă lege de acest lucru. Eu am semnat un singur document în septembrie 2003 care a fost aprobat în Guvern în 4 septembrie 2003, iar în 20 octombrie 2003 mi-am dat demisia, după care apar acolo tot felul de poveşti că am determinat pe nu ştiu cine să facă nu ştiu ce (…)’, a spus Mihăilescu, după audierile de marţi din Comisia juridică a Senatului.

Potrivit acestuia, ministrul care i-a urmat în funcţie a făcut ‘altfel de declaraţii’ decât cele scrise de procurori.

‘Domnul ministru care m-a urmat pe mine a făcut altfel de declaraţii decât scriu domnii procurori acolo, iar directorul general de la Microsoft din vremea aceea spune că n-a discutat niciodată cu mine vreo problemă legată de Microsoft’, a mai afirmat senatorul.

De asemenea, el a precizat că nu a discutat niciodată despre activitatea guvernamentală cu omul de afaceri Nicolae Dumitru.

‘Eu cu Nicolae Dumitru nu am discutat niciodată niciun fel de acţiune legată de activitatea guvernamentală. Nu am avut niciun fel de activitate comercială sau financiară, dar sunt prieten cu domnul Nicolae Dumitru dinainte de ’99. (…) Eu mă bucur că măcar aici (în Comisia juridică n.r.) poţi să spui că eşti nevinovat, (…) dar aici a fost singurul loc în care am putut să expun acest lucru’, a mai afirmat Mihăilescu.

Ecaterina Andronescu, ministru al Educaţiei şi Cercetării în perioada 28 decembrie 2000 – 19 iunie 2003, şi Şerban Mihăilescu, ministru coordonator al Secretariatului General al Guvernului în perioada decembrie 2000 – octombrie 2003, sunt cercetaţi de DNA în dosarul licenţelor IT.

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Cântăreț celebru, arestat după ce o fată dezmembrată a fost găsită în portbagajul mașinii lui! Fanii sunt în stare de șoc
Fanatik.ro
Sorin Grindeanu, elogiat în presa comunistă. Legătura neașteptată din copilărie cu președintele Nicușor Dan
Capital.ro
Viața la bloc. Cine plătește pentru întreținerea liftului. Obligație indiferent de etaj și numărul de persoane din locuință
Playtech.ro
Salariile la stat se recalculază. Ce înseamnă pragul de 4.000 lei brut şi cum vor fi plătiţi bugetarii în următorii ani
Adevarul
Misterul originii moților din Munții Apuseni. Urmași ai dacilor, romanilor și popoarelor atrase de aur
wowbiz.ro
Valentin Sanfira vine cu o „replică” zguduitoare. Ce a apărut pe pagina artistului la scurt timp după ce Codruța a vorbit despre divorț : „Mă știu curat și drept”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un microbuz plin cu copii s-a ciocnit violent cu un autoturism, în județul Mureș. Zece persoane au ajuns la spital
iamsport.ro
Momentul care i-a rupt sufletul în două Nadiei Comăneci: ”Dacă ar fi știut mama, ar fi intrat într-o panică de nedescris” 
MediaFlux
Criză în sistemul de pensii din România! La fiecare 10 salariați există 9 pensionari. Viitor sumbru privind plata pensiilor
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj