Serena Williams scrie istoria tenisului. S-a calificat pentru a 9-a oară în finală la Wimbledon

Serena Williams s-a calificat joi pentru a noua oară în carieră în finala turneului de la Wimbledon, după ce a surclasat-o în semifinale, scor 6-2, 6-0, pe rusoaica Elena Vesnina, nr. 50 mondial.

07 iul. 2016, 14:24

În fața numărului 1 mondial, Elena Vesnina a părut mai mult un sparring partner decât o veritabilă adversară într-o semifinală a unui turneu de Grand Slam. Dominată în toate compartimentele de joc, rusoaica a fost învinsă în doar 48 de minute de o Serena Williams foarte concentrată și dornică să încheie cât mai rapid meciul.

Citeşte şi Roger Federer, calificare senzaţională în semifinale, la Wimbledon. A salvat trei mingi de meci

Serena Williams nu a avut nicio minge de break de apărat în această semifinală, iar Vesnina nu a câștigat decât 3 puncte pe serviciul Serenei, toate în primul set.

Serena Willisms va disputa sâmbătă a 9-a finală la Wimbledon, unde s-a impus de 6 ori, și speră să câștige al 22-lea său titlu într-un turneu de Grand Slam.