Serghei Mizil povestește cum vindea droguri în restaurant: „Nu m-au prins, am avut bulan”

Serghei Mizil are povești savuroase, pe care le dezvăluie atunci când este invitat la vreo emisiune sau podcast. Dacă creadeai că ai auzit toate întâmplările trăite de omul de afaceri, ei bine, mai are multe de povestit.
Alina Costache
06 feb. 2025, 20:12
Serghei Mizil povestește cum vindea droguri în restaurant:
Serghei Mizil povestește cum vindea droguri în restaurant

Serghei Mizil a dezvăluit recent cum se vindeau droguri în restaurantul său și cum a reușit să scape de poliție. Afaceristul a făcut parte din cea mai mare rețea de trafic de droguri din Hamburg, potrivit presei germane. Erau implicați nemți, turci, albanezi, români și alte nații. Când rețeaua a fost destructurată, el a scăpat.

Citește și: Cu ce sume s-au vândut tablourile lui Serghei Mizil la licitaţie. Afaceristul a absolvit Universitatea de Arte şi a fost pictor înainte de Revoluţie

Serghei Mizil a fost cât pe ce să fie prins de poliție

Povestea s-a petrecut în Hamburg, când membrii rețelei au fost prinși, dovediți și arestați, iar el a scăpat. „Din cauza caliciei unuia dintre partenerii de „bucătărie”, căci noi găteam cu foarte multă făină… eram brutari… În ziare scrie că a fost una dintre cele mai mari grupări. Nu eram numai noi, erau și turci, nemți, albanezi. Nemții erau periculoși. Și prin ei s-au infiltrat (n.r. polițiștii) între noi.

Unul avea o gagică care era polițistă. Ne-au învățat cum să facem ca să nu ne prindă în fapt, vânzând. Să aruncăm (n.r. drogurile) pe jos și să spunem: ‘Te iei de mine că-s imigrant, ai boală pe mine că-s negru, fasciștilor!’. Cu toate vrăjelile astea îi încurcai (n.r. pe polițiști). Acolo se băgau între tine și te luau în momentul în care ai vândut unui ‘gabor’. Pe mine nu m-au prins că eram mereu pe drumuri. Am avut bulan” a spus Serghei Mizil.

El își amintește că aduna bancnotele de 1000 de mărci și le băga în ușa frigiderului. Spre norocul lui, în ziua descinderilor, nu colectase banii marcați de poliție.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Cei patru fotbaliști prezenți la Cupa Mondială 2026 care au jucat și la turneul final din Germania 2006. Nume de legendă pe listă
Capital.ro
Decizie importantă pentru asociațiile de proprietari. Instanța a dat verdictul. Cine nu respectă prevederile legale este sancționat
Playtech.ro
Cât te costă acum să deții o casă în România. Lista completă a taxelor și impozitelor din 2026
Adevarul
Dezvăluiri în cazul Kreiner. Fiica afaceristului ucis susține în instanță că a fost sedată trei luni de iubita tatălui său
wowbiz.ro
Imagini greu de privit de la înmormântarea lui Alexandru Neacșu! Medicul rezident găsit mort la Spitalul Floreasca a fost condus pe ultimul drum: „O mare durere”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incredibil ce a descoperit o familie din Botoșani în pâinea cumpărată de la magazin. A depus imediat plângere la Protecția Consumatorului
iamsport.ro
Cine e membrul Generației de Aur care le citea versete din Biblie despre Armaghedon și adulter colegilor: ”Bă, dacă are ăsta dreptate?!”
MediaFlux
Cei care stau la bloc primesc bani pentru reparații și întreținere. Asociațiile de proprietari trebuie să facă cererea
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți