Serviciile secrete ruse caută tinere pentru misiuni în Occident. Dezvăluirile făcute de fostele agente

Serviciile secrete ruse, în special SVE-ul (Serviciul de Informații Externe), ar fi început o amplă campanie de recrutare în universitățile de prestigiu din Rusia.
Giorgiana Amarie
22 apr. 2026, 20:41
Serviciile secrete ruse caută tinere pentru misiuni în Occident. Dezvăluirile făcute de fostele agente

În cele mai mari universități din Rusia, agenții SVR și FSB au devenit o obișnuință în ultima perioadă, potrivit The Sun. Cele două servicii secrete caută noi spioni, în special de sex feminin, pe care să-i trimită în Occident pentru a obține informații confidențiale de la lideri politici, oameni de afaceri și persoane influente.

O femeie care s-a prezentat drept Tamara Netîska a declarat în fața studenților de la Universitatea de Stat din Sankt Petesburg, că „Avem mare nevoie de tineri şi tinere inteligenţi, serioşi, buni şi pregătiţi. Avem mare nevoie de fete”.

O altă femeie fost spion, care s-a recomandat ca Elena Vavilova a ţinut un mic discurs în faţa studenţilor: „Cel mai înalt nivel în munca de informații este atunci când sursa începe să vă vorbească singură despre munca sa, să aibă încredere în voi”.

Citește și: Se fac recrutări în Armată. Unde se vor antrena noii recruți și câți bani vor primi pe lună

Mărturiile făcute de agenții Serviciilor secrete ruse. Ce au povestit femeile

Vavilova le-a povestit tinerilor și din experiența ei personală. Aceasta a dezvăluit că a fost agentă pentru serviciile secrete rusești (KGB, apoi SVR) și că a lucrat mulți ani în Canada și SUA sub numele de Tracy Ann Foley. Ea era căsătorită cu un alt agent rus, Andrei Bezrukov, iar amândoi făceau parte din aceeași rețea cu Anna Chapman. Când identitatea lui Chapman (pe numele real Anna Romanova) a fost descoperită, toată rețeaua de spioni ruși din SUA a fost dată peste cap, iar agenții au fost nevoiți să se întoarcă în Rusia.

Alia Roza, o altă fostă agentă rusă, a spus că în timpul pregătirii a învățat cum să seducă și să influențeze oameni importanți. Ea a fost antrenată de o divizie specială a KGB-ului, asemănătoare cu cea arătată în filmul „Red Sparrow”. A studiat psihologia comportamentală, cum să creeze legături emoționale și cum să folosească seducția foarte bine. Roza a devenit cunoscută după ce a spus public că a lucrat pentru serviciile secrete, iar apoi și-a făcut un blog unde a început să povestească ce a trăit în anii în care a fost spion.

Citește și: Ucraina a cerut Turciei să găzduiască o întâlnire dintre Volodimir Zelenski și Vladimir Putin

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Meko, acuzat că a furat mașina pe care i-o vânduse unui băiat! Declarații halucinante
Fanatik.ro
Încă o crimă comisă de un român șochează Italia! De ce l-a ucis Victor pe cel mai bun prieten și cum a ascuns cadavrul timp de o lună: victima a deschis un subiect sensibil
Capital.ro
Sprijin financiar de până la 1.250 de lei. Statul oferă bani lunar pentru tineri. Cine primește exact și în ce condiții se acordă
Playtech.ro
Românii au luat cu asalt piaţa joburilor. Aplică în masă, dar sunt mai puţine locuri de muncă. Ce domenii mai angajează
Adevarul
Aventurile unui pompier cu doua prostituate. Lipsa erecției l-a adus în fața instanței, acuzat și de tâlhărie
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de designerul Eugen Olteanu. Ce se ascunde în spatele morții fulgerătoare la doar 42 de ani: „Ai zis că o să învingi și asta”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Incident grav la metroul din București! O bucată de tavan a căzut în tunel, între stațiile 1 Mai și Jiului
iamsport.ro
Cel mai mare regret din viața miliardarului Ion Țiriac: ”Asta ar fi fost frumos”
MediaFlux
Măsuri de sprijin în energie pe fondul scumpirilor. Comisia Europeană vine cu recomandări pentru țările membre UE
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara