Serviciul german de informaţii interne încurajează atacuri cibernetice ca măsură defensivă

Germania ar trebui să fie capabilă să contracareze atacurile din partea hackerilor prin propriile atacuri cibernetice, a declarat șeful serviciului german de informații interne (BfV), Hans-Georg Maassen.
Filip Stan
10 ian. 2017, 07:27
Serviciul german de informaţii interne încurajează atacuri cibernetice ca măsură defensivă

„Considerăm necesar să nu ne angajăm doar în operațiuni defensive”, a spus Maasen. „Trebuie să fim în poziția de a ataca, pentru ca inamicul să-și înceteze pe viitor atacurile”, a explicat el.

Serviciul german de informații interne sau Biroul Federal pentru Apărarea Constituției (BfV) are obligația de a apăra Germania în fața diverselor acțiuni de spionaj, amintește DPA, citată de Agerpres.

Maassen a avertizat că alegerile din acest an pentru Camera Inferioară a parlamentului german, Bundestag, ar putea fi supuse „tentativelor externe de exercitare a influenței”.

Există tot mai multe temeri cu privire la o ingerință externă în alegerile din acest an din Germania și în alte țări din Europa, pe fondul informațiilor conform cărora guvernul rus a întreprins atacuri cibernetice care au influențat rezultatul alegerilor prezidențiale din SUA, din 8 noiembrie anul trecut.

Serviciile de informații americane au făcut public vinerea trecută un raport în care oficiali ruși sunt acuzați că au ordonat atacuri cibernetice asupra serverelor de email ale Partidului Democrat și au divulgat informațiile prin WikiLeaks, în timpul campaniei electorale, în favoarea candidatului republican și în prezent președintelui ales al SUA, Donald Trump.

În acest context, Maassen a îndemnat la contramăsuri în eventualitatea unor atacuri cibernetice, la unison cu declarațiile ministrului de interne al Germaniei, Thomas de Maiziere, care a propus recent o structură federală de securitate mai puternică. „Imediat ce am identificat de unde provine atacul cibernetic, trebuie să fim capabili să luptăm activ împotriva lui”, a declarat Maassen.

El a cerut mai multe atribuții pentru BfV, inclusiv permisiunea de a șterge informații de pe serverele sale. În prezent, BfV nu poate să șteargă datele pe care le-a stocat după ce a fost comis un atac cibernetic. Maassen a cerut, de asemenea, „directive clare pentru a anihila infrastructurile de atac de la care pornesc pericolele la adresa securității cibernetice”. Șeful BfV a declarat că în ultimele luni s-a înregistrat „o creștere puternică” a așa-ziselor atacuri spear-phishing asupra partidelor parlamentare germane.

DailyBusiness
Ce să NU faci niciodată la un interviu de angajare. Cea mai importantă întrebare pe care ar trebui să o pui: „Îți arată adevărul dincolo de aparențe”
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Inimaginabil! Un elev din Vaslui luase BAC-ul cu 6,7 dar a făcut contestație. Rezultatul final e fără precedent
Capital.ro
Testare pentru șoferi. Permisul de conducere se va lua mai greu. Noua probă obligatorie
Playtech.ro
Cât vor plăti românii în plus pe litrul de benzină și motorină de la 1 august, după noile taxe aplicate de Guvern
DailyBusiness
România atinge pragul critic de 60% datorie publică. Guvernul promite măsuri drastice: „Facem curățenie în sinecuri și cheltuieli discreționare”
Adevarul
Măcelul pornit de la propagandă, două înmormântări și o crâșmă închisă. Cronica sfâșietoare a uciderii evreilor din Dorohoi
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Tărâmul din România unde timpul se roagă. O comoară pentru veșnicie
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
kanald.ro
Cutremur azi dimineață în România! În ce zonă s-a produs seismul
Cancan.ro
BREAKING! Ștefan Popescu A MURIT. Avea doar 40 de ani și o dorință banală
Playsport.ro
Descoperirea misterioasă dintr-o criptă, legată de Vlad Țepeș, care ar putea rescrie istoria...
Capital.ro
Regulă nouă pentru permisul de conducere. Cursul a devenit obligatoriu de la 1 iulie
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
stirilekanald.ro
Dentistul care și-a otrăvit soția cu venin de șarpe a primit o veste teribilă după gratii
Primul semn neobișnuit de cancer de colon, potrivit medicilor
MediaFlux
Anunț important pentru românii care plătesc cu bani cash!
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Alertă Covid! Noua variantă „super-contagioasă Frankenstein” s-a multiplicat de patru ori în doar o lună