Sigur nu ştiai asta. Acest organ este afectat de fumat în aceeaşi măsură ca şi plămânii

V-aţi întrebat vreodată dacă un alt organ al corpului este la fel de mult afectat de fumat ca şi plămânii?
Iulian Tudor
09 iul. 2019, 06:28
Sigur nu ştiai asta. Acest organ este afectat de fumat în aceeaşi măsură ca şi plămânii

Cercetătorii au descoperit că fumatul afectează ochii în aceeași măsură ca plămânii, scrie publika.md. Fumătorii sunt de două ori mai predispuşi la pierderea vederii decât nefumătorii. Și asta fiindcă substanţele chimice din fumul ţigărilor pot duce la apariția unor afecțiuni oculare.

Citeşte şi Austria face excepţia în Europa: va interzice fumatul în cafenele şi restaurante

Fumul de țigară conține substanțe chimice toxice care pot irita și afecta ochii. De exemplu, metale grele, precum plumbul şi cuprul, se pot aduna la nivelul umorii ochiului şi pot provoca cataractă. De asemenea, fumatul poate agrava afecţiunile ochiului provocate de diabet prin afectarea vaselor de sânge de la nivelul retinei.

Fumătorii sunt de 3 ori mai predispuşi la dezvoltarea unei probleme corelate cu îmbătrânirea – degenerescenţă maculară – o afecțiune care afectează vederea centrală a unei persoane, ceea ce înseamnă că își pierde capacitatea de a vedea detalii. Și sunt de 16 ori mai multe șanse la fumători de a-și pierde vederea din cauza neuropatiei optice – pierderea bruscă a vederii din cauza întreruperii alimentării cu sânge la nivelul ochiului.

Un sondaj făcut pe 2006 adulţi a arătatv că 18% sunt conştienţi de efectul negativ al fumatului asupra vederii, iar 76% sunt conştienţi că tutunul poate provoca cancer. Asociaţia Optometriştilor spune că evitarea fumatului sau chiar încetarea lui reprezintă unul dintre cei mai buni paşi pentru protejarea vederii şi recomandă controale regulate. 17% din bărbaţi şi 13% din femei fumează în Marea Britanie, iar mai mult de jumătate din ei spun că vor să renunţe la ţigări.

 

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Cine este personajul celebru care intră în rolul uneia dintre Furnicuțe, la Denise Rifai. Va fi responsabil de provocările zilnice
Fanatik.ro
“Inima lui Mircea Lucescu mai funcționa doar 10%!”. Filmul evenimentelor din vinerea neagră: “Se plimba și brusc a făcut infarct cu doctorul lângă el!”
Capital.ro
Ce se va întâmpla cu Călin Georgescu. De ce a fost ridicat controlul judiciar. Adevărata miză
Playtech.ro
Ai voie să iei combustibil în canistră de la benzinărie? Reguli clare pentru șoferi
Adevarul
Viktor Orban ar fi primit bani de la mafia rusă. Dezvăluirile unui șef de organizație criminală din Budapesta
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de Mircea Lucescu înainte să moară! Ce mărturisire cutremurătoare a făcut „Il Luce”: „Gata, s-a terminat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
„De ce n-ai avut grijă de el?” Ce a ieșit la iveală în cazul copilului de 12 ani care și-a pierdut viața după ce a căzut de la etajul unui bloc. Fratele mai mare ar fi fost martor
iamsport.ro
”Mama mi-a spus în ultimele zile de viață ale lui tata: «Nu mai vii să îl vezi, mergi peste tot în lume după Lucescu. Ajung să cred că l-ai iubit pe Mircea mai mult decât pe el!»”
MediaFlux
PAPARAZZI Mobilizare de grad 0 în familia Lucescu! Răzvan și fiul său, Matei, misiune contracronometru pentru hainele de înmormântare ale marelui Il Luce FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj