Silvestru Șoșoacă își vrea numele înapoi. Soțul europarlamentarei Diana Șoșoacă face dezvăluiri fără precedent din trecutul acesteia: „Eu vreau să rămân unicul Șoșoacă din politică. Diana ar fi avut șanse la președinție, dacă aș fi rămas în spatele ei”

Se împlinește un an de când au fost demarate procedurile divorțului dintre Diana și Silvestru Șoșoacă. Procesul se află deja la a cincea amânare, lucru care-l nemulțumește profund pe Silvestru Șoșoacă. Acesta nu mai vrea ca soția lui să-i poarte numele și este deranjat de faptul că europarlamentarul nu s-a prezentat la niciun termen al procesului, astfel încât lucrurile sunt tergiversate, iar încheierea procesului nici măcar nu se întrezărește.
Irina Dumitrescu
26 feb. 2025, 09:53
Silvestru Șoșoacă își vrea numele înapoi. Soțul europarlamentarei Diana Șoșoacă face dezvăluiri fără precedent din trecutul acesteia:

Silvestru Șoșoacă are convingerea că soția lui trage de timp pentru a păstra cât mai mult numele Șoșoacă, nume care a consacrat-o și cu care și-a câștigat capitalul politic. Soțul europarlamentarului susține că aceasta îi folosește numele ilegal.

Motivul pentru care Diana Șoșoacă ține cu dinții de numele soțului: „Încearcă, nu știu, să prindă sesiunea asta de alegeri care nu se mai termină, cu numele Șoșoacă

De un an de zile am început divorțul și tot trage, trage de timp. Nu se prezintă, niciodată nu s-a prezentat la procesul ăsta. Încercând, nu știu, să prindă sesiunea asta de alegeri care nu se mai termină, cu numele Șoșoacă. Eu încerc să-mi iau numele înapoi, numele ei fiind Iovanovici. Fuge de numele ei. Nu știu de ce nu și-l vrea înapoi.

Din punctul meu de vedere este o femeie imorală măcar din cauza asta, pentru că folosește un nume fără autorizarea proprietarului. Eu fiind Șoșoacă. Sunt unicul Șoșoacă, ea fiind doar un surogat. Nu doresc ca în urma divorțului să îi rămână numele meu pentru că mi-l tăvălește în tot felul de scandaluri.

Citeste si Cine este noul iubit al Dianei Șoșoacă. Cum cine l-a înlocuit președinta SOS pe Silvestru Șoșoacă

Eu vreau să rămân unicul Șoșoacă din politică. Iar ea să se numească cum dorește. Iovanovici, că-i numele ei. Sau să se întoarcă la numele Georgescu din prima căsătorie. Sau să se întoarcă la numele Macovei din a doua căsătorie, așa cum am cunoscut-o eu Diana Macovei. Dar în niciun caz numele meu. Nu Șoșoacă. Șoșoacă sunt eu. Unicul Șoșoacă.

Legea permite, într-adevăr, la un articol 2 precizează lucrul acesta. Că articolul 1 spune, dacă soțul nu permite păstrarea numelui de către soție, numele îi revine soțului și atât. Da, există un articol 2 în cazul în care soția a făcut remarcat acest nume. Dar nu l-a făcut singură, atenție, l-a făcut împreună cu mine. Dar există și un articol 3 unde spune că dacă l-a atacat sau îl face de râs, atât pe soț în sine, cât și numele, se poate lua. Eu cred că o să o las fără numele de Șoșoacă”, a declarat soțul Dianei Șoșoacă, pentru FANATIK.

Citeste si Șoșoacă desființează Parchetul General, după ce i-a deschis dosar penal: „Niște putori”. I-a lăudat pe Nicolae Ceaușescu, Corneliu Zelea Codreanu și Ion Antonescu. Reacția CSM

Silvestru Șoșoacă suține că partisul SOS este anexa PSD: „Dacă aș fi rămas la conducerea partidului meu politic, astăzi n-ar mai fi fost anexa PSD-ului, ci ar fi fost al doilea partid în stat

Partidul SOS, creat de Silvestru și Diana Șoșoacă, ar fi putut deveni al doilea partid în stat, dacă soția lui ar fi continuat să asculte de el, și nu de ligușitori, este de părere Silvestru Șoșoacă.

La început avea un potențial uriaș, lângă care am construit o mișcare civică pe care am transformat-o într-una politică. Dacă aș fi rămas la conducerea partidului meu politic, astăzi n-ar mai fi fost anexa PSD-ului, ci ar fi fost al doilea partid în stat, realul partid în opoziție, care încă un tur de scrutin și ar fi fost partidul numărul 1 cu redresarea României.

Planul meu era foarte bun. Repet, planul meu, nu al ei, pentru că ea nu poate să facă niciun fel de strategie pe termen mediu sau lung. Ea se ghidează după momentul imediat […]

Divorțul a survenit în urma zecilor de certuri, poate chiar sute, din ultimul an, an și jumătate, când ea spunea nu, la tot ce spuneam eu da. Era evidentă, acum, la un an distanță, era evidentă înțelegerea ei cu conducerea PSD-ului, în special cu Marcel Ciolacu. Ea nu mai avea nevoie de un partid puternic, de 18-21%, cum era SOS-ul acum un an și jumătate, doi, să zicem, deși nu eram în sondaje deloc. Ea avea nevoie de un 6%, 7%, 5%, 8% pe aici. Ceea ce s-a și întâmplat […]

Ea s-a întors împotriva mea. Eu eram stâlpul casei, iar ea a dărâmat tot ce se putea dărâma. Am adus-o de la un avocat dator, la un avocat cu bani. De la un avocat cu bani la un senator, iar de la un senator a ajuns șefă de partid. Putea fi chiar și șef al statului. Însă, exagerarea pentru cultul personalității, promovarea oamenilor din jur doar pe criteriul linguşelii a făcut să fim înconjurați de oameni buni de nimic, aproape. Eu m-am înconjurat de niște oameni capabili, dar ea avea o altă camarilă bună de nimic. De aici și certurile permanente, de aici și sfaturile proaste pe care le-a tot primit de la ei, pentru că ei, repet, în afară de a linguşi, nu știau nimic altceva.

Categoric ar fi avut șanse la președinție, dacă aș fi rămas în spatele ei să o propulsez. Ea era acum mult mai sus decât este în momentul de față”, a încheiat Dumitru Silvestru Șoșoacă.

DailyBusiness
Banca Angliei este așteptată să mențină dobânda la 3,75%, în ciuda scumpirii petrolului și gazelor
Spynews
Haziran, pusă la zid pentru că stă în chirie! Soția lui Luis Gabriel, replică acidă: „Când plătești câteva mii...”
Fanatik.ro
După Aymen Boutoutaou, FCSB mai pregătește un transfer de răsunet! Mihai Stoica: „E cel mai bun jucător care a venit în România!”
Capital.ro
Românii din această țară sunt direct vizați de aceste schimbări. În ce condiții vor putea ieși la pensie
Playtech.ro
Inflație sau devalorizare? Diferența pe care mulți români nu o înțeleg și cum îți afectează, de fapt, banii
Adevarul
Autostrada care va face uitată aglomerația de pe DN1 Sibiu - Brașov. Cum se lucrează pe șantierul A13 Sibiu - Făgăraș
wowbiz.ro
El este militarul în vârstă de 26 de ani găsit mort în pădurea Babadag. Fusese dat dispărut
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 34 de ani și-a pierdut viața după ce și-a abandonat soția pe marginea unui drum din Italia. În mașină se afla și fiul lor de 9 ani
iamsport.ro
Se apropie sfârșitul pentru CFR Cluj! Ce decizie au luat toți jucătorii din lot
MediaFlux
ANAF trimite românilor decizii de impunere pentru banii câștigați. E vizată perioada 2021 – 2024
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România