Silvia Chifiriuc, soția lui Petre Roman, dietă cu amandine: „După ora 18:00 este foarte important să mănânci ceva lejer, ușor”

Fostul premier al României, Petre Roman, dar și soția sa, Silvia Chifiriuc, au reușit să atragă atenția nu doar prin realizările profesionale, ci și prin forma fizică de invidiat.
Irina Dumitrescu
30 apr. 2025, 10:48
Silvia Chifiriuc, soția lui Petre Roman, dietă cu amandine:

Fostul premier al României, Petre Roman, dar și soția sa, au reușit să atragă atenția nu doar prin realizările profesionale, ci și prin forma fizică de invidiat. Cu toate că pare greu de crezut, Silvia Chifiriuc a dezvăluit că, printre altele, secretul constă în amandine.

La 52 de ani, soția lui Petre Roman are o siluetă impecabilă. Recent, cei doi au dezvăluit secretele, punând accent pe „ecuație simplă” a caloriilor și pe un stil de viață sănătos adoptat de ani buni. Fostul premier al României a spus că nu mănâncă seara și nici dimineața, însă soția sa l-a contrazis.

Citește și: Imagini rare cu Petruș, fiul lui Petre Roman și al Silviei Chifiriuc. Cât de mult a crescut copilul celor doi. Anii își spun cuvântul în cazul Silviei, vizibil schimbată

„E o ecuație foarte simplă, eu sunt, după cum știți, și inginer și om de știință într-un domeniu. Legat de noi, știința climei e o ecuație foarte simplă, câte calorii mănânci, tot atâtea se consumă, simplu”, a explicat Petre Roman.

Petre este cunoscut publicului și pentru pasiunea sa față de sport și călătorii, dar mai ales pentru drumețiile montane.

Silvia Chifiriuc: „Îmi plac amandinele de nu se poate”

Pe de altă parte, Silvia a mărturisit că iubește dulciurile și că nu se poate abține de la ele, însă are grijă să facă sport. De asemenea, miercuri și vineri, soția lui Petre Roman ține întotdeauna post, pentru că așa a învățat de la mama ei.

„Dacă azi, de exemplu, mănânc o amandină, că-mi plac amandinele de nu se poate, de altfel și la munte de dimineață, înainte să urcăm pe munte, am mâncat o amandină mare, bună… Era minunată, dar urcam.

Deci dulcele, înainte de urcare, orice dulce până la urmă, știi că arzi, deci eu înainte pot s-o mănânc, apoi nu se întâmplă nimic. Vreau să vă spun că atunci când am o zi plină cu prăjituri, eu știu, mănânc… vin acum sărbătorile.

Apoi eu țin post cu apă, miercurea și vinerea mănânc foarte puțin, pentru că mănânc mai mult fructe și salate că așa-s obișnuită de când eram mică. La mine acasă mama ținea toate posturile și m-am obișnuit așa, deci organismul meu, eu dacă mănânc prea multă carne, mănânc o dată sau de 2 ori pe săptămână cel mult, nu mă simt bine, eu sunt cu salatele, fructele.

E adevărat, nu în exces, pentru că nici acestea nu sunt în regulă, dar echilibrat și seara noi nu mâncăm. Ajută foarte mult, după ora 18:00 este foarte important să mănânci ceva lejer, ușor. (…) Mai mâncăm și noi, dar când suntem plecați”, a mărturisit aceasta.

Citește și: Soția lui Petre Roman a căzut în plasa escrocheriilor online. Silvia Chifiriuc a fost salvată de Fuego: „A fost tare neplăcut”

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Ungurii se laudă cu Istvan Kovacs după ce a intrat în istorie la Campionatul Mondial: „Mândru de originile maghiare!”
Capital.ro
Adevărul despre banii din bancă: cât de protejate sunt, de fapt, economiile românilor
Playtech.ro
Ce a pățit o familie de români imediat după ce a trecut vama Kulata: „Urâtă senzație. Grecii nu erau așa. Ne-au spus că riscăm sute de euro amendă”
Adevarul
Un veteran rus rămas fără piciorare în războiul din Ucraina a ataca cu un cuțit polițiștii care făceau razii pe străzi
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
În timp ce mașina se prăbușea în râpa din Transfăgărășan, șoferița era... Vezi mai mult
iamsport.ro
Membrul Generației de Aur îl pune la zid pe Anghel Iordănescu pentru decizia luată la CM 1994 în privința unui tricolor: ”Nu a procedat corect cu el!”
MediaFlux
Încep recrutările la SRI. Salariile pornesc de la 7.500 lei. Ce posturi sunt disponibile
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?