Simona Halep a coborât de pe locul 1 pe locul 3 WTA. Diferenţă URIAŞĂ faţă de liderul Naomi Osaka

Simona Halep a pierdut, luni, prima poziţie în clasamentul WTA, după 48 de săptămâni consecutive, 64 în total. Românca a coborât pe locul 3, fiind întrecută de Naomi Osala şi Petra Kvitova.
Filip Stan
28 ian. 2019, 07:14
Simona Halep a coborât de pe locul 1 pe locul 3 WTA. Diferenţă URIAŞĂ faţă de liderul Naomi Osaka

Naomi Osaka (7.030 de puncte) a urcat de pe locul 4 pe locul 1, având acum o diferenţă de 1.448 de puncte faţă de Simona Halep (5.582 de puncte). Pe locul a 2 a urcat, de pe locul 6, Petra Kvitova (6.290 de puncte).

Veste URIAŞĂ primită de SIMONA HALEP. Tocmai a fost făcut ANUNŢUL OFICIAL

Sloane Stephens a urcat un loc, până pe 4, cu 5.307 puncte, iar Karolina Pliskova închide Top 5, cu 5.100 de puncte, după o urcare de trei poziţii. Pe locul 6 a coborât, de pe locul 2, Angelique Kerber, cu 4.965 de puncte, pe locul 7 se menţine Elina Svitolina, cu 4.940 de puncte, iar Kiki Bertens a ucrat pe locul 8 de pe 9, cu 4.430 de puncte, aceasta find cea mai bună poziţie a ei din carieră. Caroline Wozniacki a coborât de pe locul 3 pe locul 9, cu 3.566 de puncte, iar Arina Sabalenka a intrat pentru prima dată în Top 10. Serena Williams a urcat şi ea, cinci poziţii, până pe locul 11, cu 3.406 puncte.

Top 10 WTA:

 1. Naomi Osaka (Japonia) 7.030

 2. Petra Kvitova (Cehia) 6.290

 3. Simona Halep (România) 5.582

 4. Sloane Stephens (SUA) 5.307

 5. Karolina Pliskova (Cehia) 5.100

 6. Angelique Kerber (Germania) 4.965

 7. Elina Svitolina (Ucraina) 4.940

 8. Kiki Bertens (Olanda) 4.430

 9. Caroline Wozniacki (Danemarca) 3.566

10. Arina Sabalenka (Belarus) 3.485

În ceea ce le priveşte pe jucătoarele române, cele din Top 100 WTA au coborât în ierarhie. Mihaela Buzărnescu a coborât de pe locul 26 pe 28, cu 1.700 de puncte, Irina Begu a coborât de pe 70 pe 71, cu 822 de puncte, Ana Bogdan, de pe 82 pe 99, cu 619 de puncte, Sorana Cîrstea, de pe 84 pe 92, cu 670 de puncte, iar Monica Niculescu, de pe locul 99 pe 100, cu 617 de puncte. În Top 200 WTA, Alexandra Dulgheru a coborât de pe locul 147 pe 156, cu 369 de puncte, iar Irina Bara a coborât de pe 156 pe 161, cu 359 de puncte.

DailyBusiness
PSD îl propune pe Sorin Grindeanu premier și cere control total asupra programului de guvernare
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Istvan Kovacs îl arbitrează pe Lionel Messi! Al doilea meci pentru român la CM 2026
Capital.ro
Va putea România să adopte moneda euro? Anunț direct venit de la BCE: Manifestă reziliență economică
Playtech.ro
Turiști români, lăsați fără bani și bagaje în Grecia. Zonele unde au fost raportate cele mai multe incidente
Adevarul
SUA intră în era cuantică. Trump vrea să aibă super-computerul care poate sparge codurile lumii până în 2028
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Măsurile luate de autoritățile din Grecia după ce 148 de turiști au fost mușcați de peștele-iepure: „Sub nicio formă să nu se joace cu ei, să nu-i prindă”
iamsport.ro
Bölöni, dezamăgit de Generația de Aur: ”M-a surprins negativ asta”
MediaFlux
Se pregătește unirea României cu Republica Moldova! Propunere legislativă depusă de S.O.S România, adoptată tacit de Camera Deputaţilor. Senatul, forul decizional
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?