Simona Halep a jucat primul meci pe iarbă în acest an. A câştigat împotriva principalelor favorite

Perechea Simona Halep/Raluca Olaru s-a calificat, duminică, în sferturile probei de dublu din cadrul turneului de la Eastbourne, cu premii de 684.080 de euro.

24 iun. 2019, 05:46

Simona Halep şi Raluca Olaru s-au impus în runda inaugurală în faţa echipei favorită principală, Gabriela Dabrowski/Yifan Xu (Canada/China), scor 7-6 (5), 7-5, într-o oră şi 34 de minute.

Halep şi Olaru vor întâlni în turul următor perechea care se va impune în meciul Alicja Rosolska/Zhaoxuan Yang (Polonia/China) – Lucie Hradecka/Andreja Klepac (Cehia/Slovenia).

Premiul pentru participarea în sferturile de dublu este de 8.109 dolari şi 100 de puncte.

La simplu, Simona Halep, locul 8 WTA şi cap de serie numărul 6, va evolua direct în turul al doilea, fază în care o va întâlni pe sportiva italiană Camila Giorgi, locul 39 WTA, sau pe Su-Wei Hsieh din Taiwan, locul 28 WTA.

La Eastbourne participă şi Mihaela Buzărnescu, locul 42 WTA, care o va avea ca adversară în prima manşă pe letona Jelena Ostapenko, locul 37 WTA.