Simona Halep a răbufnit. ”Nu a fost corect faţă de mine”

Simona Halep a răbufnit și a spus tot ce a avut pe suflet, după ce cazul de dopaj al italianului Jannik Sinner a fost tratat cu mai multă atenție decât situația ei.
Alina Costache
08 sept. 2024, 19:09
Simona Halep a răbufnit. ''Nu a fost corect faţă de mine''

Simona Halep a avut o conferință de presă, duminică, ocazie cu care a vorbit și despre cazul de dopaj al italianului Jannik Sinner.

Românca a fost foarte sinceră și s-a declarat dezamăgită de felul în care a fost tratat cazul ei comparativ cu cel al jucătorului din Italia de către Agenţia Internaţională de Integritate a Tenisului.

Simona Halep a subliniat că felul în care cazurile au fost judecate a diferit foarte mult, iar acest lucru nu e corect nici pentru ea și nici pentru ceilalți tenismeni care au trecut prin astfel de experiență.

Nu doar simt, chiar s-a tratat diferit cazul lui Sinner. Toată lumea a putut să vadă. Nu am nimic cu Sinner, chiar cred că poate fi o contaminare. Am trecut prin asta, ştiu cât de greu este şi cât de urât este şi ce se poate întâmpla. Dar modul lui de judecată a fost diferit faţă de al meu şi nu a fost corect nici faţă de mine, nici faţă de ceilalţi sportivi care au trecut prin acest infern acum doi ani.

Atunci cred că am fost vreo 3-4 jucători cu aceeaşi situaţie. Sper ca în viitor să se judece la fel, indiferent că eşti numărul 1 sau numărul 200 mondial trebuie să fii tratat la fel„, a afirmat Halep.

Simona Halep, care a fost prezentă la tragerea la sorţi a tabloului turneului Ţiriac Foundation Trophy 2024 de la Bucureşti, le-a dat și un sfat prețios tinerilor tenismeni, care vor să-i calce pe urme.

Tinerilor le spun să facă aşa cum am făcut şi eu. Pentru că am fost foarte atentă întotdeauna, nu am luat nimic fără să mă asigur că e corect, bun şi curat. Dar a fost o greşeală, echipa mea mi-a dat aceste suplimente, probabil că responsabilitatea trebuia să fie a mea, să mă duc eu la laborator, dar nu cred că se duce niciun sportiv la laborator să le testeze.

Pe cutia suplimentului nu scria că există vreo substanţă interzisă… Chiar îmi doresc să nu mai treacă nimeni prin aşa ceva pentru că a fost foarte urât şi foarte greu emoţional. E un subiect pe care vreau să-l las în urmă, am viaţa înainte şi sper să revin pe teren. Pentru nu ştiu cât timp, dar îmi doresc să revin„, a precizat ea, conform Agerpres.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Fotbalistul de la FCSB care a provocat panică la echipă: a făcut accident chiar înainte de un meci. ”Mașina era avariată rău”
Capital.ro
Europa primește un avertisment dur de la FMI. Rezervele s-ar putea epuiza, iar costurile vor exploda
Playtech.ro
Micul oraș din România care are cea mai scumpă apă din țară. Facturile la întreținere sunt printre cele mai mari
Adevarul
Cele mai înfiorătoare castele din Transilvania. Locuri desprinse parcă din „Dosarele X”, cu secrete întunecate
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
Gigi Becali: ”Ce să negociem, mă?”. Transferul la FCSB l-a marcat pe viață
MediaFlux
PAPARAZZI Primele imagini cu Andreea Bălan după nuntă! Artista, vaporoasă pe stradă alături de una dintre fete FOTO
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți