SIMONA HALEP – ALEKSANDRA KRUNIC 6-2, 6-4. Simona Halep s-a calificat în sferturi la Bucureşti

SIMONA HALEP şi Monica Niculescu sunt singurele românce rămase în concurs în turneul WTA de la Bucureşti. Simona Halep a obţinut calificarea în sferturile de finală după 6-2, 6-4 cu jucătoarea sârbă Aleksandra Krunic.

10 iul. 2014, 14:27

SIMONA HALEP – ALEKSANDRA KRUNIC 6-2, 6-4. Simona Halep a câştigat în 71 de minute meciul din optimile de finală, jucat joi împotriva sârboaicei Aleksandra Krunic. Principală favorită a turneului de la Bucureşti, SIMONA HALEP n-a avut probleme în a se califica, încheind primul set după doar 28 de minute de joc. În schimb, setul al doilea a fost pigmentat cu şapte break-uri consecutive.

În turul următor, vineri, SIMONA HALEP o va întîlni pe jucătoarea spaniolă Lara Arruabarrena, pe care compatrioata noastră a mai învins-o de două ori până acum, la Hobart în 2013 şi anul acesta la Madrid.

SIMONA HALEP şi-a asigurat un cec de 5.900 dolari şi 60 puncte WTA.

Game 18: Halep îşi câştigă serviciul şi încheie meciul, în 71 de minute.

Game 17: Break la 0 câştigat de Simona Halep, care va servi pentru câştigarea meciului.

Game 16: De această dat Krunic realizează break-ul, la 40. Este aş şaselea break la rând.

Game 15: Un nou break reuşit de Simona, la 30. 4-3.

Game 14: Al patrulea break consecutiv în meci, câştigat de data aceasta de Krunic, 3-3.

Game 13: Break Simona, la 30, 3-2 pentru româncă.

Game 12: Simona şi-a pierdut pentru prima oară serviciul în acest meci, 2-2.

Game 11: Simona e decisă să încheie repede meciul şi reuşeşte break-ul, la 15. Conduce cu 2-1 în acest set.

Game 10: Simona a salvat o minge de break şi a câştigat game-ul, 1-1 în setul 2.

Game 9: Şi acest set începe cu jucătoarea sârbă la serviciu, Krunic câştigă la 15.

Game 8: Set câştigat de Simona, în 28 de minute, după ce a câştigat game-ul la 30.

Game 7: Simona câştigă din nou pe serviciul adversarei sale, de această dată la 30. Va servi pentru câştigarea setului.

Game 6: Game la 30 câştigat de Simona, pe serviciul propriu, 4-2.

Game 5: Simona reuşeşte primul break al meciului, la 15. pentru prima oară în acest meci Simona conduce, scor 3-2.

Game 4: Game la 15 câştigat de Simona, pe serviciul propriu, 2-2.

Game 3: Jucătoarea sârbă şi-a câştigat serviciul la 15 şi conduce cu 2-1.

Game 2: Simona Halep îşi câştigă serviciul la 30, 1-1.

Game 1: Serveşte Krunic şi câştigă la 0. 1-0

Update Marţi după-amiază, cu puţin înainte de ora 18.00, meciurile de la Arenele BNR au fost suspendate, din cauza rafalelor de ploaie.

SIMONA HALEP joacă din nou în faţa unor tribune pline, la Arenele BNR, într-un meci contând pentru optimile de finală ale turneului WTA de la Bucureşti (250.000 euro).

Adversara Simonei Halep este jucătoarea sârbă Aleksandra Krunic (21 ani, nr. 155 WTA), care a învins-o cu 4-6, 6-3, 6-1 pe rusoaica Alexandra Panova.

Citeşte şi SIMONA HALEP, declaraţii după prima victorie de la Bucureşti. Ce spune despre accidentarea la gleznă

La rândul său, miercuri, SIMONA HALEP o învinsese pe olandeza Indy De Vroome, cu 6-0, 6-4.

Vezi şi SIMONA HALEP, apariţie TRĂSNET la un PARTY în Centrul Vechi. O recunoşti îmbrăcată AŞA? FOTO

SIMONA HALEP – ALEKSANDRA KRUNIK se va juca de la ora 19.00.