SIMONA HALEP ANA KONJUH 6-4, 7-6 în turul II la Sankt Petersburg

Simona Halep, 4 WTA, a învins-o, miercuri, pe Ana Konjuh, 39 WTA, 6-4, 7-6, și s-a calificat în sferturile turneului de la Sankt Petersburg.

01 feb. 2017, 11:14

Simona Halep a câștigat primul set, după un duel echilibrat. Simona a reușit trei break-uri, ultimul la scorul de 5-4 și și-a pierdut doar de două ori serviciul. Konjuh a servit destul de puternic, dar Halep a găsit soluții pentru a returna. În plus, românca a făcut mai puține greșeli decât croata.

Setul doi a fost la fel de echilibrat precum primul, cele două jucătoare făcând câte un break. În finalul meciului, Konuj a salvat 4 mingi de meci și a trimis setul în tie-break. Acolo, Simona a jucat mai bine și a câștigat cu 7-2.

„Mă simt foarte bine la Sankt Petersburg. Știu viitoarele adversare și cum vor juca. Va fi greu pentru că publicul va încuraja adverasa. Voi avea și eu fanii mei și mă voi bucura de meci”, a declarat Simona Halep

Simona Halep se va duela în sferturile de finală cu învingătoarea meciului Daria Kasatkina – Natalia Vikhlyantseva.