Simona Halep, eliminată în sferturile de finală ale turneului de la Dubai: 6-4, 4-6, 2-6 cu Belinda Bencic

Simona Halep a pierdut, joi, meciul cu Belinda Bencic, scor 6-4, 4-6, 2-6, şi a ratat, astfel, accederea în semifinalele turneului Premier 5 de la Dubai.

21 feb. 2019, 17:07

Simona Halep a cedat primele două game-uri pe fondul unui serviciu slab și al unui număr mare de erori neforțate, apoi a revenit şi a închis setul la 4, pe serviciul advers.

Actul secund a părut un deja-vu. Serviciul a trădat-o pe Simona Halep în primul game, în ciuda unei desprinderi rapide la 30-0. A urmat un rebreak rapid, apoi o serie de şase game-uri în care jucătoarele și-au păstrat serviciul. Belinda Bencic a făcut break pentru 5-4, apoi şi-a făcut serviciul şi a împins înfruntarea în decisiv.

Belinda Bencic nu a mai cedat inițiativa, a continuat să fie agresivă și așteaptă acum adversara din semifinale, pe care o va afla în urma duelului dintre Carla Suarez Navarro și Elina Svitolina.

Pentru calificarea în sferturile de finală, Simona Halep va primi 59.960 USD şi 190 de puncte WTA.