SIMONA HALEP – CAROLINE GARCIA 6-7, 6-3, 6-4 în al treilea meci din FED CUP. FRANŢA – ROMÂNIA 1-2

Simona Halep a trecut, duminică, în trei seturi de Caroline Garcia, 6-7, 6-3, 6-4, iar România conduce Franţa cu 2-1 în semifinalele Fed Cup.

21 apr. 2019, 13:49

Simona Halep s-a văzut condusă cu 4-0 în doar 19 minute, dar apoi a revenit și a trecut în avantaj, scor 5-4. Simona Halep a servit pentru a închide socotelile, însă a venit rândul Carolinei Garcia să găsească resurse pentru o nebănuită revenire.

Halep și Garcia au fost aproape inseparabile în tie-break, însă franțuzoaicei i-au surâs zeii, când Halep a alunecat și s-a prăbușit pe zgură într-un moment important. Garcia n-a stat pe gânduri și a închis setul, alimentând starea de nervoziatate apărută dintr-odată la Halep, odată cu căzătura din tie-break.

În setul doi, Halep a condus cu 3-0, dar Garcia a revenit, egalând la 3. De acolo, killer instinct-ul Simonei a ieșit la suprafață. Simona a jucat ireproșabil, a inventat unghiuri formidabile cu forehand-ul și backhand-ul și și-a recuperat avantajul. 5-3 pentru Simona, care a gestionat apoi excelent game-ul la serviciu și a tranșat setul la cea de-a treia minge de meci avută .

Decisivul nu a mai avut răsturnările din precedentele două seturi. La 4-4, Caroline Garcia a clacat, cum rar o făcuse pe durata celor aproape 3 ore de joc. A făcut două greșeli neforțate care i-au permis Simonei Halep să preia avantajul, scor 5-4. Simona Halep a închis meciul la prima minge de meci avută, după un game agonizant, în care a găsit resurse pentru a reveni de la 15-30 și a închide partida.

SIMONA HALEP – CAROLINE GARCIA 6-7, 6-3, 6-4

Simona Halep – Caroline Garcia 6-7, 6-3, 6-4: Simona Halep fructifică prima minge de game, set şi meci

Simona Halep – Caroline Garcia 6-7, 6-3, 5-4: Simona Halep profită de două duble greşeli ale adversarei şi face break

Simona Halep – Caroline Garcia 6-7, 6-3, 4-4: Simona Halep îşi face serviciul

Simona Halep – Caroline Garcia 6-7, 6-3, 3-4: Caroline Garcia îşi face serviciul

Simona Halep – Caroline Garcia 6-7, 6-3, 3-3: Simona Halep îşi face serviciul

Simona Halep – Caroline Garcia 6-7, 6-3, 2-3: Game Caroline Garcia

Simona Halep – Caroline Garcia 6-7, 6-3, 2-2: Game Simona Halep

Simona Halep – Caroline Garcia 6-7, 6-3, 1-2: Game Caroline Garcia

Simona Halep – Caroline Garcia 6-7, 6-3, 1-1: Game Simona Halep

Simona Halep – Caroline Garcia 6-7, 6-3, 0-1: Caroline Garcia îşi face serviciul

Simona Halep – Caroline Garcia 6-7, 6-3: Simona Halep închide setul cu a treia minge de set

Simona Halep – Caroline Garcia 6-7, 1-0: Simona Halep îşi face serviciul

Simona Halep – Caroline Garcia 6-7: Simona Halep a ratat minge de meci la 6-5 pe serviciul adversarei, apoi Caroline Garcia a închis setul cu 8-6, pe servicul româncei, care a alunecat şi a căzut la punctul precedent

Simona Halep – Caroline Garcia 6-6: Simona Halep a salvat două mingi consecutive de set. Se decide în tue break

Simona Halep – Caroline Garcia 5-6: Caroline Garcia revine la conducere

Simona Halep – Caroline Garcia 5-5: Caroline Garcia răspunde cu un break, după ce Simona Halep a avut 30-0

Simona Halep – Caroline Garcia 5-4: Simona Halep, un nou break. Revenire senzaţională

Simona Halep – Caroline Garcia 4-4: Simona Halep, un nou game

Simona Halep – Caroline Garcia 3-4: Simona Halep, un nou break

Simona Halep – Caroline Garcia 2-4: Simona Halep, primul game pe propriul serviciu

Simona Halep – Caroline Garcia 1-4: Simona Halep, primul semn de revenire: break la zero

Simona Halep – Caroline Garcia 0-4: Caroline Garcia mai face un break

Simona Halep – Caroline Garcia 0-3: Caroline Garcia se distanţează

Simona Halep – Caroline Garcia 0-2: Caroline Garcia face break

Simona Halep – Caroline Garcia 0-1: Simona Halep începe slab şi Caroline Garcia îşi face serviciul