SIMONA HALEP, culoar spre finala Roland Garros: Încă o favorită a fost eliminată

SIMONA HALEP o va avea ca adversară pe jucătoarea americană Sloan Stephens (cap de serie nr. 15) în optimile de finală ale turneului de tenis de la Roland Garros, al doilea de Mare Şlem al anului, după ce sâmbătă a dispus cu scorul de 6-3, 6-4 de Ekaterina Makarova (Rusia, nr. 22).

01 iun. 2014, 10:02

SIMONA Halep a obţinut prezenţa, pentru prima oară, în a doua săptămână de concurs pe tabloul de simplu feminin, graţie victoriei cu 6-3, 6-0 în faţa jucătoarei spaniole Maria-Teresa Torro-Flor.  Agenţia France Presse a remarcat faptul că ‘românca nu a pierdut decât 11 ghemuri în 3 meciuri de la debutul turneului’

În schimb, Ana Ivanovic (Serbia), cap de serie nr. 11, şi câştigătoare la Paris în 2008, a fost eliminată în turul 3 la Roland Garros, al 2-lea turneu de tenis de Mare Şlem al anului, fiind învinsă sâmbătă în două seturi, 6-3, 6-3, de Lucie Safarova (Cehia), cap de serie nr. 23.

Ivanovici nu a mai bătut-o pe Safarova din 2008. Jucătoarea cehă, care şi-a egalat cel mai bun rezultat la Paris (2007), va juca în optimile de finală cu rusoaica Svetlana Kuzneţova, cap de serie nr. 27, care a trecut în trei seturi, 6-7 (3), 6-1, 9-7, de favorita nr. 5, jucătoarea cehă Petra Kvitova.

În turneul masculin, favoritul nr. 5, spaniolul David Ferrer, s-a calificat în optimile de finală învingându-l în trei seturi, 6-2, 7-6 (2), 6-3), pe italianul Andreas Seppi (N.32).