SIMONA HALEP-DARIA KASATKINA, ce spune Simona: Trebuie să o fac să alerge, e puţin accidentată, ca şi mine

SIMONA HALEP-DARIA KASATKINA. Simona Halep, numărul patru mondial, a apreciat că meciul său cu germanca Tatjana Maria, câștigat cu 6-4, 6-3, joi, în turul al doilea la Roland Garros, a fost unul de nivel foarte bun.
Filip Stan
02 iun. 2017, 06:58
SIMONA HALEP-DARIA KASATKINA, ce spune Simona: Trebuie să o fac să alerge, e puţin accidentată, ca şi mine

SIMONA HALEP-DARIA KASATKINA. „Cred că a fost un meci dificil. Nu am mai jucat contra ei de mulți ani și nu mă așteptam să joace la un nivel așa de înalt, astfel că la început am fost un pic nesigură. Nu știam exact ce trebuie să fac, cum să o atac sau dacă să fac un pas în spate ori să joc la fel”, a mărturisit Halep după meciul cu Tatjana Maria, citată de site-ul WTA.

Am început să alternez jocul. Cred că forehand-ul a fost mult mai bun ca în primul tur, dar încă pot face mai mult cu el. Am pierdut câteva servicii, dar cred că am servit destul de bine. Cred că meciul a fost excelent, de un nivel foarte bun, a fost o adversară foarte dificilă”, a mai spus Halep.

Halep a fost învinsă de Tatjana Maria, fostă Malek (29 ani, 104 WTA), în ambele meciuri anterioare, jucate în 2009, în primul tur la Monzon (Spania), cu 6-1, 6-3, și în finală la Makarska (Croația), 6-1, 4-6, 6-4.

E bine că am câștigat în două seturi (o oră și 22 de minute). Cred că asta îți dă mai multă încredere. Mă simt comfortabil pe teren, dar asta nu înseamnă că va fi la fel și în turul următor. Trebuie să iau toate lucrurile pozitive din aceste două tururi și să mă gândesc la următorul”, a afirmat Halep.

Românca, a treia favorită la Roland Garros (a doua rămasă în cursă, după Karolina Pliskova), a reușit cu Tatjana Maria 23 de winners și a făcut 19 erori neforțate.

SIMONA HALEP-DARIA KASATKINA. Următoarea sa adversară va fi rusoaica Daria Kasatkina, cap de serie numărul 26, și ea o fostă câștigătoare a turneului de la Roland Garros la junioare. Kasatkina a luat primul său titlu pe zgură, la Charleston.

Sunt nerăbdătoare să joc împotriva ei. De fiecare dată când joc cu ea e un meci dificil. Are un topspin forehand foarte bun, așa că va fi greu. Trebuie să o fac să alerge, pentru că și ea e un pic accidentată, ca și mine”, a declarat Halep, amuzându-se pe seama faptului că ambele jucătoare au venit la Paris cu accidentări la glezne. „Va fi un meci dificil, dar e o mare provocare pentru mine. Mă simt pregătită, simt că am încredere și am șansa mea să înving. Așa că trebuie doar să urmez planul contra ei și să cred că pot câștiga”, a conchis Simona Halep.

Halep (25 ani) a câștigat singurul meci direct cu Kasatkina (20 ani, 28 WTA), anul trecut, la Miami, în turul al doilea, cu 6-3, 7-5.

DailyBusiness
Dorian Popa, condamnat la închisoare cu suspendare după ce a fost prins drogat la volan în 2023
Spynews
Francisca și Tj Miles vor deveni părinți! Primele imagini cu burtica de graviduță a artistei | VIDEO
Fanatik.ro
Cât costă mașina rară găsită în garajul companiei Nordis. Doar cinci exemplare mai sunt înregistrate în România
Capital.ro
Documentul care îl incriminează pe Călin Georgescu. Rechizitoriul complet al procurorilor a fost publicat
Playtech.ro
Cât costă un metru cub de lemne în această toamnă. Românii cumpără din timp pentru sezonul rece
Adevarul
„Diva lui Putin”, interzisă la Cluj. Academia de Muzică s-a răzgândit cu privire la concertul Anna Netrebko
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Când se schimbă banii în România?
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
Românii nu vor mai putea să circule pe Transfăgărășan dacă nu achită taxa de acces
Cancan.ro
BREAKING | Toto Dumitrescu a fost prins de Poliția Română! Ce urmează acum
iamsport.ro
EXCLUSIV | Uluitor! Ce sumă uriașă de bani încasează Fabrizio Romano anual din colaborarea cu o cunoscută publicație de sport. Fotbaliștii din SuperLiga visează la un asemenea salariu
MediaFlux
Fiul lui Ilie Dumitrescu, în cătușe. A fost prins și testat pozitiv la cocaină
stirilekanald.ro
Destin negru pentru doi tineri care se iubeau încă din copilărie. Ambii parteneri s-au sinucis, după o eroare a poliției
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor