SIMONA HALEP – EKATERINA MAKAROVA 6-3, 1-6, 7-5. Halep s-a calificat în semifinale la Dubai

SIMONA HALEP EKATERINA MAKAROVA 6-3, 1-6, 7-5. SIMONA HALEP a câştigat după mai bine de două de joc în faţa celei care a eliminat-o luna trecută, în sferturile de finală de la Australian Open, rusoaica Ekaterina Makarova. În semifinalele turneului de la Dubai, Simona Halep va juca împotriva Carolinei Wozniacki, învingătoare cu 7-5, 6-0 în faţa Flaviei Penetta.

19 feb. 2015, 08:26

SIMONA HALEP EKATERINA MAKAROVA LIVE VIDEO DIGI SPORT 6-3, 1-6, 7-5. Simona Halep a alternat în acest meci momente de joc bun cu altele în care a avut duble greșeli consecutive, reușind să transforme abia a cincea minge de meci, într-un final dramatic. Halep a comis nu mai puțin de 42 de erori neforțate, față de cele 34 ale adversarei, Makarova fiind superioară și la loviturile câștigătoare, cu 23-14.

Simona Halep și-a asigurat un cec de 113.850 dolari și 350 de puncte WTA, iar în penultimul act la Dubai o va întâlni pe învingătoarea dintre daneza Carolina Wozniacki, învingătoare cu 7-5, 6-0 în faţa jucătoarei italiene Flavia Pennetta. Halep și Wozniacki sunt la egalitate la duelurile directe, 1-1.

Desfăşurarea meciului:

Game 28 Makarova la serviciu, 30-15 pentru Simona. Două mingi de meci pentru Simona! 30-40, a rămas doar o minge. Makarova a salvat şi a doua minge de meci a Simonei, 40-40. Makarova salvează o a treia minge de meci a Simonei, din nou 40-40. A patra minge de meci salvată de rusoaică! Simona are acum a cincea posibilitate de a închide meciul şi reuşeşte să închidă meciul, 7-5.

Game 27 Este rândul Simonei să îşi câştige serviciul la 0, 6-5 pentru compatrioata noastră.

Game 26 Game la 0 reuşit de Makarova, 5-5.

Game 25 Break la 15 Makarova, 5-4 pentru Halep, în setul decisiv.

Game 24 Halep are 30-0 pe serviciul adversarei sale. 30-30, 40-40. Minge de break pentru Simona, salvată însă de Makarova. Break Simona, care serveşte pentru calificarea în semifinale

Game 23 Simona a comis şapte duble greşeli în acest meci, Makarova niciuna. Scorul în acest game este 40-40, dar Simona câştigă şi are acum 4-3.

Game 22 Makarova începe să greşească din ce în ce mai mult, Simona are 40-0 pe serviciul rusoaicei, care însă revine, 40-40, şi câştigă game-ul, 3-3.

Game 21 Simona revine în avantaj, după ce îşi câştigă serviciul la 15.

Game 20 Cele două jucătoare merg cap la cap şi îşi câştigă serviciile, 2-2.

Game 18 Makarova îşi face şi ea serviciul, tot la 15, şi egalează la 1.

Game 17 Setul trei începe cu Simona la serviciu, 15-15. Halep câştigă şi conduce cu 1-0 în setul decisiv.

Game 16 Makarova salvează trei mingi de break, 40-40, şi, mai mult, are minge de set, pe care o fructifică: 6-1.

Game 15 Simona şi-a pierdut din nou serviciul, de data aceasta la 30. Românca serveşte dezastruos, este nervoasă şi şi-a epuizat deja challenge-urile. 1-5.

Game 13 Un nou break Makarova, care conduce cu 3-1.

Game 12 Simona îşi recuperează break-ul, închizând game-ul la 30. Este condusă cu 1-2 în acest set.

Game 11 Break Makarova, la 40, după ce Simona a avut un serviciu dezastros. 0-2 în setul doi.

Game 10 Makarova revine de la 0-30 şi câştigă primul game al setului doi.

Game 9 Simona încheie primul set printr-un game câştigat la 30, după două duble greşeli consecutive: 6-3.

Game 8 Break facut de Simona, la 15, iar românca are acum 5-3.

Game 7 Makarova îşi recuperează break-ul, după ce câştigă la 15 pe serviciul Simonei.

Game 6 Makarova îşi câştigă serviciul la 30, 4-2 pentru Simona.

Game 5 Simona câştigă la 15 şi conduce cu 4-1.

Game 4 Makarova câştigă la 30, 3-1 pentru Simona, după un sfert de oră de joc.

Game 3 Simona îşi câştigă serviciul la 0, 3-0.

Game 2 Trei erori neforţate consecutive făcute de Simona şi după 30-0 este 40-30 pentru Makaraova. Minge de break pentru Simona, fructificată de româncă, 2-0.

Game 1 Meciul începe cu Simona la serviciu, 30-15. Halep câştigă la 30, 1-0.

Simona Halep a trecut în tururile precedente de Daniela Hantuchova, scor 6-2, 6-0, şi de Tsvetana Pironkova, scor 6-4, 6-3. „Sunt prima dată în sferturile de finală aici şi mă simt bine. Nu pot pierde dacă sunt susţinută aşa din tribună. Pot să vorbesc şi în română la câtă lume e aici. Sunt mai puternică mental acum. Makarova joacă foarte bine, am şansa mea. Mă voi bate să câştig„, a declarat Simona Halep. Pentru calificarea in sferturile de finală, Simona Halep va primi 52.430 de dolari şi 190 de puncte WTA.

SIMONA HALEP EKATERINA MAKAROVA LIVE VIDEO DIGI SPORT. Ekaterina Makarova a trecut în optimile de finală de Zarina Dias, scor 6-3, 6-4. Anterior, rusoaica o bătuse pe Kataryna Kozlova, scor 6-3, 6-3.

SIMONA HALEP EKATERINA MAKAROVA LIVE VIDEO DIGI SPORT. Simona Halepşi Ekaterina Makarova s-au întâlnit ultima dată în urmă cu mai puțin de o lună de zile. Rusoiaca s-a impus în sferturile de finală de la Australian Open, 6-4, 6-0. „Va fi un meci dificil, ea joacă bine. În Australia a fost greu pentru mine, pentru că nu am putut juca cel mai bun tenis al meu contra ei. Voi lupta să câștig și sper să merg mai departe”, a declarat Simona Halep înainte de meciul cu Ekaterina Makarova, de joi, ora 17:00, LIVE VIDEO la DIGI SPORT.

SIMONA HALEP EKATERINA MAKAROVA LIVE VIDEO DIGI SPORT. Simona Halep a câştigat prima întâlnire disputată cu Ekaterina Makarova, cu scorul de 6-1, 7-6, în sferturile de finală ale turneului de la New Haven, ediţia 2013.

SIMONA HALEP EKATERINA MAKAROVA LIVE VIDEO DIGI SPORT. Partida SIMONA HALEP – EKATERINA MAKAROVA se dispută, joi, de la ora 17:00, LIVE VIDEO la DIGI SPORT.