SIMONA HALEP – JELENA JANKOVIC 6-3, 6-4. Cu cine va juca în turul următor la Toronto

SIMONA HALEP - JELENA JANKOVIC 6-3, 6-4. Simona Halep, locul 3 WTA, a trecut în minimum de seturi de Jelena Jankovici, locul 23 WTA.

12 aug. 2015, 15:40

SIMONA HALEP – JELENA JANKOVIC 6-3, 6-4 şi românca va juca în turul al treilea la Toronto.

Halep (23 ani), a doua favorită a competiției din Canada, a avut nevoie de o oră și 21 minute de joc pentru a trece de Jakovic, asigurându-și un cec în valoare 25.380 dolari și 105 puncte WTA în urma accederii în optimi. Simona Halep a fost susținută din tribune, pe tot parcursul jocului, de un grup de fani care au fluturat steaguri ale României și au scandat numele reprezentantei țării noastre.

Românca, la primul meci după ce a fost eliminată la Wimbledon, a jucat perfect şi nu i-a dat nici o şansă sîrboaicei. Încă de la începutul jocului, Halep a preluat conducerea şi nu a dat nici un semn de slăbiciune. Româna a reuşit cîte un break în debutul fiecărui set, suficiente pentru a cîştiga seturile.

În runda următoare, Halep va juca împotriva învingătoarei din meciul Angelique Kerber şi Monica Puig.

6-4, Simona îşi câştigă uşor serviciul şi se impune şi în cel de-al doilea set

5-3, Simona este la un singur game de câştigarea meciului

4-3, Jelena Jankovic nu renunţă la luptă

4-2 în setul al doilea, Simona este aproape de o victorie facilă

6-3: Start excelent pentru Simona Halep, la aproape doua luni de la ultimul joc oficial. Sportiva noastra a castigat primul game pe propriul serviciu, apoi a facut break, dupa care si-a castigat din nou „serviciul”. La scorul de 3-0 in primul set, constanteanca a fost la un pas de 4-0, dar a pierdut game-ul si s-a facut 3-1. Imediat, Halep a castigat propriul serviciu si scorul a devenit 4-1. Apoi, fiecare a castigat „serviciul” si s-a facut 6-3. Primul set a durat 39 de minute.

Simona Halep debutează în sezonul de hard şi va evolua în această seară în turul II la turneul de la Toronto.

Halep, locul 3 WTA, o va întîlni pe sîrboaica Jelena Jankovici, locul 23 WTA. Cele două s-au mai duelat de cinci ori, iar românca s-a impus de patru ori.

Ultimul meci dintre cele două a avut loc în 2015, în finala de la Indian Wells, cînd Halep s-a impus în trei seturi, scor 2-6, 7-5, 6-4

SIMONA HALEP – JELENA JANKOVIC LIVE VIDEO aici

SIMONA HALEP – JELENA JANKOVIC LIVE VIDEO. A treia jucătoare a lumii nu a fost deloc avantajată la tragerea la sorţi, meciul revenirii fiind unul extrem de tare: de partea cealaltă a fileului, de la ora 20:00, ora României, se va afla Jelena Jankovic (26 WTA) – fost lider mondial care, deşi nu mai este în cea mai bună formă a  carierei, tot ar prinde liniştit, în acest moment, lista capilor de serie la ultimul turneu de Mare Şlem al anului.

Jelena Jankovici s-a calificat ieri în turul doi la Toronto, după ce a eliminat-o pe Caroline Garcia, scor 7-6(4), 6-2. „A fost un meci greu, adversara mea a jucat foarte bine. Mă bucur că am reușit să cîștig. Cu cine joc în următorul tur?! Ah, da, am jucat împotriva ei finala de la Indian Wells pe care am pierdut-o în trei seturi. Sper să fie o partidă mai bună pentru mine”, a spus Jelena Jankovici.

Simona Halep este singura reprezentantă a României rămasă pe tabloul principal de simplu, după eliminarea Irinei Begu (30 WTA), în faţa jucătoarei venite din calificări, Olga Govortsova – 3-6, 6-7(4), marţi, în primul tur al Rogers Cup. Irina Begu şi Raluca Olaru vor juca însă la dublu, pentru un loc în sferturi, împotriva perechii iberice Muguruza / Suarez Navarro.