Simona Halep joacă din nou cu Pliskova, la Madrid. Confruntare din Top 10 în faza sferturilor

Simona Halep o va întâlni pe Karolina Pliskova în sferturile de finală ale turneului de la Madrid, joi, la doar o zi după ce a eliminat-o pe sora acesteia, Kristina, în faza optimilor de finală.

09 mai 2018, 14:13

Simona Halep a învins-o pe Kristina Pliskova cu 6-1, 6-4, iar în sferturile de finală o va întâlni pe sora geamănă a acesteia, Karolina, numărul 6 mondial. Într-o partidă care a durat doar 65 de minute, cea mai bine clasată dintre surorile cehe a spulberat-o cu 6-3, 6-2 pe ultima câştigătoare de la US Open şi Miami.

Citeşte şi Simona Halep e sigură de locul 1 în lume şi după turneul de la Madrid. Wozniacki a fost eliminată în optimi

Simona Halep şi Karolina Pliskova au un lung istoric al întâlnirilor directe, iar scorul este de 7-1 pentru compatrioata noastră. De altfel, singura victorie a cehoaicei a fost înregistrată în februarie 2016, în Fed Cup, de atunci urmând succese ale lui Halep la Roland Garros, Hua Hin şi Australian Open.

Ultima dată, cele două au jucat una împotriva celeilalte în sferturi la ediţia din acest an a Australian Open, scor 6-3, 6-2 pentru Halep.