HALEP-ARRUABARRENA 6-3, 6-1. Simona Halep va juca în semifinale cu Monica Niculescu, la Bucureşti

SIMONA HALEP - LARA ARRUABARRENA 6-3, 6-1. Monica Niculescu şi Simona Halep s-au calificat vineri în semifinalele turneului BRD Bucharest Open (WTA), după ce le-au învins pe slovena Polona Hercog (6-2, 2-6, 7-6), respectiv pe Lara Arruabarrena. Cele două românce vor fi adversare sâmbătă, în semifinale.

11 iul. 2014, 15:24

SIMONA HALEP – LARA ARRUABARRENA LIVE 6-3, 6-1. SIMONA HALEP, principala favorită a turneului BRD Bucharest Open (WTA), s-a calificat fără probleme în semifinale, vineri, după ce a dispus cu 6-3, 6-1 de iberica Lara Arruabarrena. Meciul a durat doar 56 de minute, iar SIMONA HALEP va juca sâmbătă, în semifinale, cu Monica Niculescu, victorioasă vineri în faţa slovenei Polona Hercog (N. 8), 6-2, 2-6, 7-6 (3).

SIMONA HALEP, care a învins-o pe Arruabarrena în ambele meciuri precedente, anul trecut la Hobart în primul tur, cu 6-3, 6-2, şi anul acesta la Madrid, 6-4, 6-4, în turul secund, şi-a asigurat un cec de 11.300 dolari şi 110 puncte WTA.

SIMONA HALEP are 1-0 în confruntările cu Niculescu, după 6-1, 6-1 în optimile turneului WTA de la Bruxelles, în 2012.

Desfăşurarea meciului SIMONA HALEP – LARA ARRUABARRENA:

Game 16: Simona încheie meciul cu un game alb, câştigând setul 2 cu 6-1.

Game 15: Break la 15 al Simonei, care va servi pentru câştigarea meciului.

Game 14: Simona şi-a pierdut serviciul la 0, dar conduce cu 4-1.

Game 13: Break la 15 reuşit de Simona, 4-0 în setul doi.

Game 12: Simona şi-a câştigat serviciul la 30, conduce cu 3-0.

Game 11: Break la 15 reuşit de Simona, 2-0.

Game 10: Simona începe setul 2 la serviciu şi câştigă primul game, la 15. 1-0.

Game 9: Break la 0 reuşit de Simona, care câştigă primul set, 6-3.

Game 8: Game la 15 câştigat de Simona, 5-3.

Game 7: Lara Arruabarrena şi-a câştigat serviciul la 40, 4-3 pentru Simona.

Game 6: Simona şi-a câştigat serviciul, la 40, 4-2 pentru constănţeancă.

Game 5: Iberica îşi câştigă serviciul la 40, 3-2 pentru Halep.

Game 4: Game la 15 câştigat de Simona, pe serviciul propriu.

Game 3: Break la 0 câştigat de Simona, care conduce cu 2-1.

Game 2: Simona îşi câştigă serviciul la 15, scor 1-1.

Game 1: Meciul începe cu iberica la serviciu. Simona pierde la 30, scor 0-1.

Monica Niculescu (26 ani, locul 68 WTA), a avut un meci dramatic împotriva slovenei Polona Hercog (23 ani, 61 WTA). Partida s-a decis în tie-break, Monica Niculescu reuşind să câştige la 3. Scor final, 6-2, 2-6, 7-6 (3), în 160 de minute.

Niculescu, care şi-a asigurat 11.300 dolari şi 110 puncte WTA, va juca în semifinale cu învingătoarea dintre românca Simona Halep, principala favorită a competiţiei, şi spaniola Lara Arruabarrena.

SIMONA HALEP – LARA ARRUABARRENA se va juca de la ora 20.15.