SIMONA HALEP-LAURA SIEGEMUND 6-4, 6-4: Drumurile Simonei rămân la Roma UPDATE

Simona Halep a învins-o în premieră pe Laura Siegemund şi s-a calificat în optimi de finală la Roma.

17 mai 2017, 07:53

Jucătoarea de tenis Simona Halep, cap de serie numărul 6 şi locul 4 WTA, s-a calificat, miercuri, în optimile de finală ale turneului de categorie Premier 5 de la Roma, după ce a învins-o în premieră pe Laura Siegemund (Germania), poziţia 32 în ierarhia mondială, în turul doi al competiţiei.

LIVE TEXT

SIMONA HALEP-LAURA SIEGEMUND 6-4, Simona ratează trei mingi de meci.

SIMONA HALEP-LAURA SIEGEMUND 5-3, Simona se apropie de victorie

SIMONA HALEP-LAURA SIEGEMUND 6-4, Simona câştigă primul set.

SIMONA HALEP-LAURA SIEGEMUND 4-3, constănţeanca preia conducerea.

Meci strâns, SIMONA HALEP-LAURA SIEGEMUND 2-3, Simona a pierdut de două ori propriul serviciu.

SIMONA HALEP-LAURA SIEGEMUND LIVE VIDEO online Digi sport: Așadar, Simona Halep o înfruntă pe Laura Siegemund, după ce germanca a trecut, luni, de Naomi Osaka, în două seturi, cu 6-2, 6-4.

SIMONA HALEP-LAURA SIEGEMUND LIVE VIDEO online Digi sport: Nu este prima dată când Simona Halep o întâlnește pe Laura Siegemund.

SIMONA HALEP-LAURA SIEGEMUND LIVE VIDEO online Digi sport: Simona Halep a fost învinsă în ambele meciuri directe de Laura Siegemund, anul trecut în optimi la Stuttgart, cu 6-1, 6-2, și în 2017 în semifinale, tot la Stuttgart, cu 6-4, 7-5.

SIMONA HALEP-LAURA SIEGEMUND LIVE VIDEO online Digi sport: Simona Halep vine după o săptămână excelentă la Madrid, unde a câștigat titlul pentru al doilea an consecutiv, sâmbătă, după 7-5, 6-7 (5), 6-2 în finala cu Kristina Mladenovic.

SIMONA HALEP-LAURA SIEGEMUND LIVE VIDEO online Digi sport: Meciul dintre Simona Halep și Laura Siegemund este programat pentru miercuri la ora 12:00 și va fi transmis în format LIVE TEXT pe1 RomaniaTV.net

Partida dintre româncă, favorita numărul 6 la Roma, şi jucătoarea din Germania, din turul al doilea al turneului de categorie Premier 5, este reeditarea semifinalei din acest an, de la Stuttgart, câştigată de Siegemund în două seturi, 6-4, 7-5.

SIMONA HALEP-LAURA SIEGEMUND LIVE VIDEO online Digi sport: Germanca a câştigat ambele dueluri directe cu Halep de până acum. Anul trecut, tot la Stuttgart, dar în optimile de finală, Siegemund a învins-o pe româncă tot în două seturi, cu un categoric 6-1, 6-2.

„E o jucătoare dificilă, care m-a învins în trecut cu jocul ei diferit, cu multe scurte. Am exersat alergarea spre fileu destul de mult săptămâna trecută şi sper să fiu şi mai bine. Simt că pot să joc un tenis bun pe terenurile astea. Îmi place zgura, îmi place cum e făcut terenul şi sper ca anul ăsta să câştig câteva meciuri aici”, a prefaţat Simona Halep partida, pentru Digi Sport.

Tot de la ora 12.00, în primul meci de pe terenul 4, Monica Niculescu şi Christina McHale (SUA) vor juca în primul tur al probei de dublu, în direct la Digi Sport 3, contra perechii italiene Sara Errani / Martina Trevisan.

Simona Halep a urcat pe loc de Turneul Campioanelor. Cum arată clasamentul WTA, după victoria de la Madrid

Simona Halep a câştigat a doua oară consecutiv turneul de categorie Premier Mandatory de la Madrid, după ce a învins-o, sâmbătă, cu scorul de 7-5, 6-7 (5), 6-2, pe franţuzoaica Kristina Mladenovic.

În clasamentul anual pentru Turneul Campioanelor, Simona Halep a urcat de pe locul 29 pe 8, cu 1.605 puncte.

Irina-Camelia Begu, ajunsă în optimi la Madrid Open, a coborât de pe locul 36 pe 44, cu 1.172 de puncte, Monica Niculescu a urcat trei locuri şi se află pe 48, cu 1.110 puncte, iar Sorana Cîrstea, ajunsă în sferturi la Madrid, a urcat 16 poziţii şi se află pe 67, cu 915 puncte.

Ana Bogdan a coborât de pe locul 105 pe 106, cu 533 de puncte, iar Patricia Maria Ţig a urcat de pe locul 121 pe 118, cu 450 de puncte.

La dublu, Niculescu are cea mai bună clasare dintre românce – menţinere pe locul 24. Raluca Olaru ocupă locul 54, după o urcare de trei poziţii, iar Simona Halep, care a ajuns în semifinale la Madrid alături de Irina-Camelia Begu, a urcat 43 de poziţii şi se află pe 71, cu 1.077 de puncte. Begu a urcat zece locuri şi se află pe 105, cu 727 de puncte.