Simona Halep a mai bătut-o o dată pe Lesia Ţurenko. E a doua victorie în faţa ucrainencei în doar o săptămână

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Dubai, după ce a învins-o cu 6-3, 7-5 pe ucraineanca Lesia Ţurenko. Este a doua confruntare dintre cele două, după cea de miercurea trecută, din optimile de la Doha, când tot Halep a câştigat.

20 feb. 2019, 06:30

SIMONA HALEP-LESIA TSURENKO 6-3, 7-5. Simona Halep va juca joi, în sferturile de finală, împotriva învingătoarei dintre elveţianca Belinda Bencic şi ucraineanca Aryna Sabalenka, protagonistele ultimului meci al zilei de pe Terenul Central.

Debutul meciului a fost unul echilibrat, dar Halep a reuşit un break la 2-2 şi apoi s-a desprins la 5-2, dar nu a reuşit să încheie setul. Ţurenko a făcut un break, însă Simona Halep a luat primul set cu 5-3, pe serviciul adversarei.

Ţurenko a început mai bine actul secund şi a condus cu 2-0. Halep a revenit şi a reuşit să ia trei ghemuri la rând, iar cele două jucătoare a mers cu serviciul până la 4-4. Ucraineanca a făcut break şi a servit pentru set, dar Halep a câştigat contra serviciului (5-5), iar apoi nu a mai pierdut niciun punct până la final, impunându-se cu 7-5.

Dacă raportul la capitolul winners (mingi direct câştigătoare) a fost echilibrat, 13-12 pentru Halep, la erori neforţate Ţurenko a avut mai multe, 28-17.

Halep, campioană la Dubai în 2015, şi-a asigurat un cec de 59.960 dolari şi 190 de puncte WTA.

Cele mai importante momente ale momentului:

SIMONA HALEP-LESIA TSURENKO 6-3, 7-5. Serviciu şi break făcut de Simona, care câştigă meciul în 81 de minute.

SIMONA HALEP-LESIA TSURENKO 6-3, 5-5 Re-break făcut de Simona, setul se prelungeşte.

SIMONA HALEP-LESIA TSURENKO 6-3, 4-5 Simona Halep şi-a pierdut de două ori serviciul în acest set şi a făcut doar un break, iar acum Tsurenko serveşte pentru câştigarea setului.

SIMONA HALEP-LESIA TSURENKO 6-3 Primul set se încheie în 36 de minute.

SIMONA HALEP-LESIA TSURENKO 5-2 Un nou break făcut de Simona, care serveşte pentru meci.

SIMONA HALEP-LESIA TSURENKO 3-2 Al treilea break consecutiv, Halep a câştigat la 30 pe serviciul lui Tsurenko.

SIMONA HALEP-LESIA TSURENKO 2-2 Re-break făcut de ucraineancă, ea revenind de la 0-30 şi 30-40.

SIMONA HALEP-LESIA TSURENKO 2-1 Break la 0 făcut de Simona, care trece pentru prima oară în avantaj.

SIMONA HALEP-LESIA TSURENKO 1-1 Meciul a început cu Tsurenko la serviciu şi fiecare jucătoare şi-a făcut serviciul.

Simona Halep – Lesia Tsurenko se întâlnesc pentru a doua oară în numai o săptămână, Halep câştigând miercurea trecută, în optimi la Doha, scor 6-2, 6-3. Mai mult decât atât, Simona Halep a învins-o în toate cele șase întâlniri anterioare pe Lesia Tsurenko.