Simona Halep, lider WTA înainte de Wimbledon, dar Caroline Wozniacki îi ameninţă poziţia de lider mondial

Simona Halep va începe săptămânile cu numărul 35 şi 36 în fruntea ierarhiei jucătoarelor profesioniste de tenis. WTA a publicat deja clasamentul valabil începând de luni, iar sportiva română are un avans de 961 de puncte faţă de Caroline Wozniacki, în scădere de la 1.225 de puncte, după ce daneza a câştigat turneul de categorie Premier de la Eastbourne.
Filip Stan
01 iul. 2018, 07:49
Simona Halep, lider WTA înainte de Wimbledon, dar Caroline Wozniacki îi ameninţă poziţia de lider mondial

Următoarea ierarhie va fi publicată la 16 iulie, după turneul de la Wimbledon. Halep a atins anul trecut faza sferturilor de finală la All England Club şi are de apărat 430 de puncte, iar Wozniacki a fost eliminată în optimi şi are de apărat 240 de puncte.

Mihaela Buzărnescu este a doua jucătoare română cel mai bine clasată în această săptămână, pe locul 28, cu 1.648 de puncte.

Irina Begu a coborât de pe locul 33 pe 36, cu 1.305 puncte, la fel Sorana Cîrstea, de pe locul locul 47 pe 51, cu 1.036 de puncte.

Ana Bogdan a urcat de pe 63 pe 59, cu 931 puncte, iar Monica Niculescu a coborât de pe 59 pe 61, cu 927 de puncte.

În Top 200 WTA, Alexandra Dulgheru a coborât de pe locul 126 pe 141, cu 422 de puncte. Irina Bara a urcat cinci locuri, până pe 150, cu 394 de puncte, iar Elena-Gabriela Ruse a urcat două locuri, până pe 195, cu 280 de puncte.

La dublu, Monica Niculescu a coborât de pe locul 18 pe 19, cu 3.547 de puncte, Irina-Camelia Begu a urcat de pe 34 pe 29, cu 2.445 de puncte, iar Mihaela Buzărnescu a urcat de pe 38 pe 35, cu 2.150 de puncte.

Raluca Olaru se menţine pe 47, cu 1.655 de puncte, Sorana Cîrstea pe 66, cu 1.152 de puncte, la fel Irina Bara, pe 72, cu 1.080 de puncte.

Primele zece locuri în clasamentul WTA de simplu sunt ocupate de următoarele jucătoare:

1. Simona Halep (România) 7.871 de puncte;

2. Caroline Wozniacki (Danemarca) 6.910;

3. Garbine Muguruza (Spania) 6.550;

4. Sloane Stephens (SUA) 5.463.

5. Elina Svitolina (Ucraina) 5.250;

6. Caroline Garcia (Franţa) 4.960;

7. Petra Kvitova (Cehia) 4.610;

8. Karolina Pliskova (Cehia) 4.315;

9. Venus Williams (SUA) 3.971;

10. Angelique Kerber (Germania) 3.545.

Turneul de la Wimbledon începe luni.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Florin Ștefan, dezamăgit total după plecarea de la Universitatea Craiova: „Am negociat trei săptămâni să îmi spună că nu mai au nevoie de mine”. Ce oferte are
Capital.ro
Nici nu s-a terminat anul școlar, dar un nou trend prinde contur: ce se întâmplă cu cumpărăturile pentru școală
Playtech.ro
Cât costă o vacanță în Bulgaria în 2026. În unele stațiuni mănânci cu 6 euro, în altele plătești 27 de euro pentru o cafea și o prăjitură
Adevarul
Naționala de fotbal a României la Mondialul jucat sub semnul fascismului. Dramatism și ghinion pentru ticolori în Italia 1934
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Claude Guillemot, cofondator Ubisoft, și-a pierdut viața în urma prăbușirii unui avion de mici dimensiuni, în Franța
iamsport.ro
Fără dubii! Pancu a recunoscut că ar fi refuzat-o pe Rapid dacă primea cealaltă ofertă la care spera: ”O dată în viață!”
MediaFlux
Solstiţiul de vară 2026. Urmează cea mai lungă zi din an
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?