SIMONA HALEP, în turul III la US OPEN 2016 după 6-3, 6-4 cu Lucie Safarova

US OPEN 2016. Simona Halep (5 WTA) s-a calificat, joi, în turul III de la US Open după ce a învins-o pe Lucie Safarova (Cehia, 44 WTA), scor 6-3, 6-4.

01 sept. 2016, 16:50

US OPEN 2016. Simona Halep a început meciul perfect și a făcut break-ul încă din primul game, apoi și-a câștigat serviciul și a mai reușit un break. Scorul era 3-0. Lucie Safarova a egalat la 3, dar românca a revenit și a făcut un nou break, iar din acel moment primul set a fost al ei.

US OPEN 2016. În setul doi s-a mers cap la cap până la scorul de 4-4, dar momentul decisiv a fost la 4-3 pentru Lucie Safarova, când Simona Halep a reușit un game alb care i-a ridicat considerabil moralul.

US OPEN 2016. Simona Halep va juca mai departe împotriva învingătoarei dintre Timea Baboș (locul 34 WTA) și Richel Hogenkamp (locul 165 WTA).