Simona Halep, eliminată în turul doi la Roma după 6-2, 5-7, 3-6 cu Marketa Vondrousova. A cerut intervenţia medicilor în setul decisiv

Simona Halep (27 de ani, 2 WTA) a fost eliminată, joi, în turul doi al turneului de la Roma, de Marketa Vondrousova (19 ani, 44 WTA), scor 6-2, 5-7, 3-6. Partida, programată inițial pentru miercuri, a fost amânată pentru joi din cauza ploii.

16 mai 2019, 13:07

Simona Halep a început tare meciul cu Marketa Vondrousova, iar de la 2-2 nu i-a mai dat nicio șansă. A jucat aproape fără greașeală și s-a impus în primul set categoric, 6-2. Setul secund a fost mult mai dificil pentru Simona Halep. Marketa Vondrousova a reușit să câștige setul secund, scor 7-5, deşi Simona Halep a avut două mingi de tie-break pe propriul serviciu!

Mihaela Buzărnescu, al doilea meci câştigat după abandonul adversarei, la Roma. Urmează un duel de foc, cu Naomi Osaka, în optimi

În setul decisiv, Marketa Vondrousova a început din nou bine, a făcut rapid 2-1, moment în care Simona Halep a cerut intervenția fizioterapetului. Meciul a fost întrerupt pentru câteva momente, apoi românca a făcut 2-2 cu un game alb de excepție. Problemele au acaparat-o care până la urmă pe Simona Halep, care a cedat setul, scor 3-6.