Simona Halep, prima victorie la Wuhan: s-a impus la „dublu”, alături de Raluca Olaru. Când şi împotriva cui joacă la simplu

Simona Halep şi Raluca Olaru s-au calificat, duminică, în optimile de finală ale probei de dublu ale turneului de la Wuhan.

22 sept. 2019, 12:28

Simona Halep şi Raluca Olaru au învins în runda inaugurală perechea chineză Qianhui Tang/Xinyu Wang, beneficiara unui wild card, scor 7-6, 4-6, 10-8, după o oră şi 41 de minute.

În „optimi”, Halep şi Olaru vor evolua cu perechea învingătoare din meciul dintre Kiki Bertens / Lesley Kerkhove (ambele Olanda) şi Yingying Duan / Veronika Kudermetova (China / Rusia).

Simona Halep şi-a aflat adversarele de la Wuhan. Care este traseul până în finală

Simona Halep va evolua şi la simplu la Wuhan, unde este direct în turul doi şi va juca, luni, cu Barbora Strycova, 31 WTA, care a învins-o, duminică, pe Xiyu Wang, 140 WTA şi beneficiară a unui wild card, cu 6-4, 6-2, după un meci de 91 de minute.

Simona Halep conduce cu scorul de 5-1 în întâlnirile directe cu BArbora Strycova. Românca a câştigat ultimele cinci partide, cea mai recentă fiind anul acesta, în turul al doilea al turneului de la Indian Wells, scor 6-2, 6-4.