SIMONA HALEP şi-a aflat prima adversară la Dubai. O va întâlni pe Ana Ivanovic

Simona Halep, calificată direct în turul doi la Dubai, turneu pe care l-a cucerit anul trecut, o va întâlni miercuri pe jucătoarea sârbă Ana Ivanovic.

16 feb. 2016, 15:53

Ana Ivanovic a spulberat-o în primul tur la Dubai, scor 6-1, 6-0, pe revelaţia ultimei ediţii a Australian Open, Daria Gavrilova.

Meciul Simona Halep – Ana Ivanovic se va juca miercuri, cel mai devreme la ora 17.00.

Simona Halep (24 ani, 3 WTA), principala favorită la Dubai, şi Ana Ivanovic (28 ani, 20 WTA), semifinalistă la Sankt Petersburg, s-au întâlnit până acum de patru ori în circuitul WTA, iar scorul este egal, 2-2.

Citeşte şi Mesajul Simonei Halep pentru români, înaintea turneului de la Dubai: Nu sunt robot!

Ana Ivanovic a câştigat în 2013, la Doha, în turul al doilea, când Halep a abandonat după primul set (6-3 pentru Ana), şi în 2014 la Turneul Campioanelor de la Singapore, cu 7-6 (7), 3-6, 6-3, în grupă. Simona Halep s-a impus în 2013 în semifinalele Turneului Campioanelor ”B” de la Sofia, cu 2-6, 6-1, 6-3, şi în 2014, în sferturi, la Madrid, cu 6-2, 6-2.

Ele ar fi trebuit să joace în 2014 şi în sferturi la Beijing, dar Halep s-a retras. În întâlnirile directe, Ana Ivanovic are însă o victorie în plus în fața Simonei, în meciul de Fed Cup, din aprilie 2014, atunci când România a învins Serbia cu 4-1 și s-a calificat în Grupa Mondială II, după 19 ani.