Simona Halep şi Monica Niculescu, cele mai bune jucătoare din lume, la retur. Anunţul făcut de WTA

WTA Insider a prezentat o statistică, valabilă la 11 iunie, în care Simona Halep şi Monica Niculescu sunt cele mai bune jucătoare le retur, iar germana Julia Goerges cea mai bună la serviciu.
Filip Stan
14 iun. 2018, 06:49
Simona Halep şi Monica Niculescu, cele mai bune jucătoare din lume, la retur. Anunţul făcut de WTA

Simona Halep a câştigat mai mult de jumătate din punctele (50,4 la sută) şi ghemurile (50,2 la sută) în care a servit adversara ei, în cele 39 de partide disputate în acest an. Niculescu este pe locul 2 în cele două ierarhii, puncte şi ghemuri, cu 48,6 la sută, respectiv 46,8, din însă numai 15 meciuri jucate în 2018.

Cele două românce mai sunt în Top 10 la mingi de break fructificate, Niculescu pe locul 5, cu 51,4 la sută, iar Halep pe locul 6, cu 50,9 la sută. Liderul acestei ierarhii este Maria Sakkari din Grecia, cu 54,5 la sută din 24 de partide.

Simona Halep este pe locul 8 la puncte câştigate cu serviciul al doilea, 49,4 la sută (Asheligh Barty este pe primul loc, cu 54,7 la sută din 25 de jocuri). Această creştere a punctelor câştigate cu serviciul al doilea este una dintre cheile succesului Simonei Halep în ultima perioadă.

Cea mai bună jucătoare la serviciu este Julia Goerges, cu 72,8 puncte câştigate cu primul, 63,6 la sută în general şi 79,3 la sută ghemuri câştigate, în 31 de meciuri. Firesc cu un asemenea serviciu, Goerges are şi cea mai mare proporţie de mingi de break salvate, 65,1 la sută.

De remarcat faptul că dintre toate jucătoarele care apar în această statistică, Simona Halep a disputat cele mai multe partide, 39 (nu s-au luat în considerare meciurile din FedCup), dintre care a pierdut numai şase în acest an.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Jucătorul uriaș de la națională care juca remi la ora 2 noaptea: „Nu vreau să distrug eu statui”
Capital.ro
S-a dat lege nouă la bloc. Datornicii cu restanțe la întreținere, direct vizați. Asociația de proprietari le va lua banii rapid
Playtech.ro
Când ai voie să speli haine după Crăciun, potrivit tradiției. Ce spun preoții
Adevarul
Presa maghiară critică autostrada A7: „Proiectul ridică în continuare semne de întrebare”
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Cum influențează perioadele necontributive vechimea în muncă la pensie
iamsport.ro
Echipa din Liga 1 care ”merita să câștige titlul”, dar nu a reușit pentru că ”nu a uns niște uși când a trebuit”
MediaFlux
Tradiți și obiceiuri de Sfântul Ștefan. Cui îi spunem la mulți ani pe 27 decembrie și ce este interzis în a treia zi de Crăciun
stirilekanald.ro
Crimă șocantă de Crăciun! Un bărbat de 36 de ani, ucis într-un scandal cu peste 20 de persoane. Victima a fost lovită în zona capului de 4 persoane, inclusiv un minor de 14 ani, pe care nu îi cunoștea
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend