SIMONA HALEP a câştigat primul meci pe iarbă din 2017. Victorie în trei seturi cu Yingying Duan

Simona Halep, numărul doi mondial, s-a calificat, miercuri, în optimile de finală ale turneului WTA de la Eastbourne (Marea Britanie), cu premii totale de 753.900 dolari, în timp ce Monica Niculescu s-a oprit în runda secundă.

27 iun. 2017, 05:30

Simona Halep, a doua favorită a turneului, s-a impus cu 3-6, 6-3, 6-2 în fața chinezoaicei Ying-Ying Duan (27 ani, 64 WTA), într-o oră și 42 de minute, meciul continuând de la 2-1 pentru asiatică, scor la care fusese întrerupt marți, din cauza ploii.

Echilibrul s-a rupt la 2-2, Duan reușind trei ghemuri la rând (5-2) și s-a impus cu 6-3, după ce salvat în ultimul ghem trei mingi de break.

În setul secund, Halep a condus ostilitățile, reușind un break decisiv la 4-3, pentru ca apoi să încheie actul cu 6-3.

În decisiv, primele trei ghemuri au însemnat tot atâtea break-uri, Simona desprinzându-se la 3-1, cu un ghem la zero. Duan și-a făcut serviciul (3-2), dar apoi Halep a jucat din ce în ce mai bine și s-a impus cu 6-2.

Pentru Halep (25 ani) a fost primul său meci pe iarbă și tot primul după finala de la Roland Garros, pierdută în fața letonei Jelena Ostapenko.

Halep și-a asigurat un cec de 9.850 dolari și 55 de puncte WTA, urmând să joace în optimi cu bulgăroaica Țvetana Pironkova (29 ani, 149 WTA), venită din postura de lucky loser, care a dispus miercuri de Monica Niculescu (29 ani, 51 WTA) în două seturi, cu 6-0, 6-4.

În primul set, Monica a câștigat doar patru puncte, dintre care trei pe serviciul său. În setul secund, românca a condus cu 2-0 și 3-1, dar apoi a pierdut trei ghemuri la rând și în cele din urmă a cedat cu 4-6.

În meciurile directe, scorul este egal acum între Niculescu și Pironkova, 3-3.

Niculescu va primi pentru participare 5.155 dolari și 30 de puncte WTA, urmând să continue la dublu.

Halep și Pironkova s-au înfruntat o singură dată, în 2015, în optimi la Dubai, Simona câștigând cu 6-4, 6-3.

Tot miercuri, în turul al doilea, Sorana Cîrstea (lucky loser) o va înfrunta pe britanica Johanna Konta, a cincea favorită.

Cele mai importante momente ale meciului:

Game 26 Simona câştigă meciul într-o oră şi 44 de minute şi va juca în optimi cu bulgăroaica Ţvetana Pironkova, care a trecut cu 6-0, 6-4 de Monica Niculescu.

Game 25 Break la 30 făcut de Simona, care va servi pentru câştigarea meciului.

Game 21 Nicio jucătoare nu şi-a făcut până acum serviciul în setul trei. Simona face iar break-ul, la capătul unui game care a durat peste 10 minute. 2-1 pentru sportiva noastră.

Game 20 Re-break făcut de Duan, la 30, este 1-1.

Game 19 Simona începe setul trei cu un break şi are 1-0. Acest game de deschidere a durat nu mai puţin de 9 minute.

Game 18 Setul doi se încheie în 30 de minute. Este 3-6, 6-3, disputa va fi tranşată în decisiv.

Game 17 Simona face primul break al setului secund. Este 5-3, iar acum serveşte pentru câştigarea setului.

Game 12 Fiecare jucătoare şi-a câştigat serviciul în setul secund. Este 2-1 pentru Halep, urmează la serviciu chinezoaica.

Game 9 Yingying Duan revine de la 0-40 şi câştigă primul set, a cărui durată a fost de 29 de minute.

Game 6 Duan reuşeşte primul break al zilei, la 30, şi se distanţează la 4-2.

Game 5 Fiecare jucătoare şi-a făcut serviciul, la 30 Halep, la 15 Duan, este 3-2 pentru chinezoaică.

– meciul a fost temporar întrerupt, din cauza ploii.

Game 3 Simona face re-break, la 15, şi reduce diferenţa, 1-2.

Game 2 Break Duan, care conduce cu 2-0. Simona n-a câştigat decât un punct până acum. Cele două game-uri de debut s-au jucat în doar patru minute.

Game 1 Partida începe cu jucătoarea din China la serviciu. Game la 0 câştigat de sportiva din Asia.

Simona Halep are şansa de a deveni numărul 1 mondial după turneul de la Eastbourne, chiar înainte de Wimbledon. Pentru a deveni lider mondial, Halep trebuie să ajungă cel puţin în semifinale la Eastbourne. Dacă Angelique Kerber, actualul număr 1, ajunge în sferturi sau în semifinale, Halep are nevoie de o calificare în finală pentru a o depăşi pe Kerber. În cazul în care nemţoaica se califică în finală, Simona trebuie să câştige turneul.

Partida Simona Halep-Yingying Duiang este programată prima pe Terenul 1, urmând să înceapă în jurul orei 13:05.