Siria acuză Israelul că, în timpul unui atac cu rachete, a lovit vehicule încărcate cu materiale medicale

Agenţia oficială siriană a anunţat joi dimineaţă un atac "israelian" vizând o zonă industrială din regiunea Homs, în centrul Siriei, la o zi după un atac israelian în sudul ţării.
Mircea Filipescu
10 oct. 2024, 08:53
Siria acuză Israelul că, în timpul unui atac cu rachete, a lovit vehicule încărcate cu materiale medicale

„Un atac israelian” a vizat o zonă industrială din oraşul Hassia, la aproximativ 30 de kilometri sud de oraşul Homs, a anunţat agenţia oficială Sana, citând „informaţii preliminare” potrivit cărora atacul a vizat „o fabrică de automobile” şi a provocat pagube.

Citându-l pe şeful zonei industriale, Sana a precizat că, pe lângă fabrică, „atacul aerian” a lovit vehicule „încărcate cu materiale medicale şi de salvare”, provocând „un incendiu major”.

De la izbucnirea războiului civil în Siria în 2011, Israelul a efectuat sute de raiduri asupra ţării, vizând armata siriană şi grupurile susţinute de Teheran, inclusiv Hezbollah, desfăşurate în sprijinul forţelor guvernamentale.

Autorităţile israeliene comentează rar aceste atacuri, dar susţin că nu vor permite Republicii Islamice Iran, duşmanul declarat al Israelului, să îşi extindă prezenţa în Siria.

Miercuri, Sana a anunţat că un poliţist a fost ucis într-un bombardament israelian pe Înălţimile Golan siriene, o parte din care este ocupată de Israel.

Citește și: Război în Orientul Mijlociu. Israelul anunţă că a lovit cartierul general al spionajului Hezbollah

Armata israeliană a anunţat că a ucis un membru al Hezbollah-ului libanez în timpul atacului.

Marţi seara, un atac aerian israelian asupra cartierului Mazzé din Damasc a ucis şapte civili, potrivit Ministerului sirian al Apărării.

Miercuri, generalul Herzi Halevi, şeful Statului Major al armatei israeliene, a promis că Israelul va continua să lovească „neîncetat” Hezbollah, mişcarea islamistă libaneză împotriva căreia Israelul a trecut la ofensivă în a doua jumătate a lunii septembrie, după aproape un an de război la frontiera israeliano-libaneză.

Citește și: Două nave cu cereale din Marea Neagră, lovite de rachete rusești, susține Kievul

DailyBusiness
Propaganda comunistă prinde pe TikTok. 130 de milioane de vizualizări din doar 200 de postări
Spynews
Un nou femicid, în România! O femeie ar fi fost ucisă de concubinul beat
Fanatik.ro
Prietenul lui Michael Schumacher, mărturisire sfâșietoare! Lovitură cruntă pentru fanii fostului pilot de Formula 1
Capital.ro
Doliu în fotbal. Legenda lui AC Milan a murit: Mâinile sale ca niște „clești” au făcut din Milan un protagonist al numeroaselor victorii
Playtech.ro
Celofan, ciolofan sau ceolofan: cea mai comună greșeală pe care o fac românii. Puțini știu varianta corectă
Adevarul
Aleksandr Dughin, ideologul Kremlinului, reacționează la planul de pace al SUA: „Ucraina va fi a noastră complet în maximum doi ani”
Andreea Bălan a dat vestea bombă! Este știrea momentului în showbiz. Ea și Victor Cornea sunt în culmea fericirii
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
BREAKING NEWS: Drona care a pătruns pe teritoriul României, în această dimineață, a fost găsită
iamsport.ro
Nicolae Dobrin i-a dezvăluit lui Ilie Dobre de ce nu a jucat la Mondialul din Mexic: ”Nu am spus niciodată! Ce ai auzit nu e adevărat”
MediaFlux
Drona apărută pe radare de dimineață în Tulcea și Galați, găsită căzută în Vaslui, anunță ministrul Apărării. Ionuț Moșteanu: Nu avea încărcătură explozivă FOTO
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
Cum facem diferența între stres, burnout și sindromul de oboseală cronică