Siria intensifică raidurile armate împotriva unor obiective importante ale Statului Islamic

Aviația siriană a intensificat raidurile împotriva unor obiective puternice ale grupării jihadiste Statul Islamic (SI) în ultimele 48 de ore, într-un moment în care aliatul său rus insistă pe lângă Occident pentru crearea unei largi coaliții care să includă regimul sirian.
Filip Stan
18 sept. 2015, 17:14
Siria intensifică raidurile armate împotriva unor obiective importante ale Statului Islamic

Potrivit Observatorului sirian pentru drepturile omului (OSDO), avioanele de vânătoare au efectuat vineri 25 de atacuri asupra orașului Palmira (centru), unde SI deține controlul din 21 mai.

‘Ei au atacat mai multe puncte din oraș, făcând opt morți în rândul civililor și un mare număr în rândul jihadiștilor’, potrivit acestei organizații cu baza în Anglia și care dispune de un mare rețea de surse în Siria. Directorul Rami Abdel Rahmane a precizat că majoritatea civililor au părăsit Palmira, potrivit Agerpres.

Citeşte şi Statele Unite şi Rusia reiau discuţiile militare privind operaţiunile din Siria şi anihilarea Statului Islamic

În ajun, aviația regimului sirian a lovit în cel puțin zece rânduri Raqa și împrejurimile, fief al SI, făcând cel puțin 18 morți în rândul civililor și al jihadiștilor.

Rusia s-a declarat pregătită vineri să examineze trimiterea de trupe în Siria dacă președintele sirian Bashar al-Assad i-ar adresa o astfel de cerere, a afirmat purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, subliniind caracterul ipotetic al unei astfel de situații.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Adevărul despre „UEFA a amendat Steaua Roșie pentru o scenografie cu Iisus”. De fapt, nu este Hristos!
Capital.ro
Se schimbă ora în România. Când se dau ceasurile înainte, de la 3:00 la 4:00. Lucrurile bizare și amuzante despre modificarea orei
Playtech.ro
Adio, buletin de plastic. Actele se mută pe telefon și ajung și în România
Adevarul
Profilul șoferului de ridesharing. Cât câștigă, în realitate, un șofer în România
wowbiz.ro
Codruța Filip, în brațele lui Valentin Sanfira. Imaginile emoționante care au făcut înconjurul internetului. Cum au fost surprinși la Sala Palatului, înainte să anunțe divorțul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alexandra, o tânără fotbalistă, a încetat din viață la doar 20 de ani: „Cât de mult ne va lipsi..”
iamsport.ro
Fostul colaborator al lui Mircea Sandu, dezvăluire năucitoare: ”L-ar fi dat afară pe Hagi chiar dacă am fi câștigat cu Slovenia!”. Cu ce l-ar fi scos din sărite ”Regele”
MediaFlux
Tichete cadou de Paște. Voucherele care se oferă angajaților
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj