Situaţie gravă în Poliţia Română. Oamenii legii au rămas fără muniţie

Oamenii legii au rămas fără muniţie. Fac trageri cu gloanţe imprumutate de la Jandarmerie. În schimb, agenţii primesc veşti bune. Au primit puteri sporite.
Filip Stan
05 iul. 2019, 06:57
Situaţie gravă în Poliţia Română. Oamenii legii au rămas fără muniţie

Agenţii vor putea să încătuşeze mai uşor scandalagii şi să le dea amenzi de trei ori mai mari. Au însă de înfruntat o altă problemă: nu mai au cartuşe. Agenţii vor face antrenamente cu muniţie împrumutată de la jandarmerie.

Procedurile urmate de poliţişti în misiune sunt de astăzi lege. Documentul care întăreşte autoritatea forţelor de ordine a trecut de Parlament dar cu scandal.

Concret, în noul text de lege poliţiştii vor putea legitima orice om pe care îl bănuiesc că ar putea comite o ilegalitate. Cei care refuză se vor alege cu amenzi de trei ori mai mari faţă de cele de acum. În plus, riscă să fie duşi la secţie, încătuşaţi. Reţinerea va fi pentru 12 ore, faţă de 24 de ore.

În timp ce în scris, poliţiştii primesc puteri sporite, în teren, realitatea e alta: nu au cartuşe pentru trageri.  

De exemplu, în Mureş, la postul Beica de Jos s-a făcut un singur antrenament anul trecut. Emanuela Rugină, purtător de cuvânt IPJ Mureş: Media cartuşelor folosite de poliţişti la o şedinţă de tragere de antrenament, depinde de specificul fiecarei şedinţe în parte şi variază de la 6 la 12 cartuşe.

În judeţul Suceava, unde anul trecut un poliţist a murit înjunghiat pe peronul gării, agenţii Postului de Poliție Cornu Luncii folosesc pistoale Carpaţi vechi de 45 de ani. Ionuţ Epureanu, purtător de cuvânt IPJ Suceava: De la începutul anului acesta au efectuat o şedinţă de tragere, urmând ca până la finalizarea anului să se desfăşoare şi celelalte şedinţe de tragere.

După tragedia de luna trecută, din judeţul Timiş, când un poliţist a fost ucis de un fugar urmărit internaţional, Ministerul de Interne a luat măsuri. Georgian Drăgan, purtător de cuvânt IGPR: În următoarea perioadă, de 3 luni, poliţiştii din cadrul structurilor operative trebuie să efectueze trageri cu armamentul din dotare lunar

Tragerile lunare se vor face cu gloanţe împrumutate de la Jandarmerie şi Pompieri, dar şi acest stoc e limitat: le ajunge pentru trei luni.

Şi asta pentru că, licitaţia pentru muniţie a fost contestată în 2016 de o firmă care a pierdut. De atunci, adică de trei ani, procedura este blocată. Mai marii din Interne nu comentează situaţia. Se laudă însă cu alte achiziţii.

Din anul 2017 şi până în prezent, la nivelul Poliţiei Române au fost cumpărate 2587 de veste antiglonţ şi 6500 de maiouri antiînjunghiere şi antiglonţ. În prezent se află în derulare un acord cadru privind achiziţia de pistoale. Vor fi cumpărate 2000 de pistoale Glock de 9 mm.

Şi nu este singura problemă. În cele 41 de judeţe plus Capitala, există doar 20 de poligone de tragere.

DailyBusiness
SUA au elaborat un plan de pace care prevede ca Ucraina să renunțe la anumite teritorii și la o parte din armament
Spynews
Piept de pui popcorn. Rețeta simplă și delicioasă a lui Chef Horia Manea
Fanatik.ro
Gică Hagi, reacţie războinică despre Turcia – România: “Să avem curaj pentru că nu avem nimic de pierdut”. Presiune uriaşă pe Ianis: “Are experienţă. Poate să facă faţă”. Exclusiv
Capital.ro
EXCLUSIV. Cometa politică Călin Georgescu. Dan Andronic a aflat de ce s-a prăbușit complet: Asta e concluzia tristă
Playtech.ro
Locurile de muncă ce îți permit să ieși mai devreme la pensie. Nu vei fi sancţionat pentru reducerea vârstei de pensionare
Adevarul
„Trebuie dați afară cei angajați pe pile” - Un economist explică cum ar trebui aplicată reducerea cu 10% a anvelopei salariale la bugetari
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Un nou magazin cu preţuri mici se deschide. 1.500 de produse sub 5 lei
kanald.ro
Pană de curent MASIVĂ! Sute de mii de oameni au rămas în beznă și fără energie electrică, în Paris
iamsport.ro
Radu Banciu a făcut topul prezentatoarelor TV din România: 'Singura femeie absolut perfectă la toate'
MediaFlux
Lista medicamentelor compensate și gratuite a fost extinsă! Numărul de afecțiuni pentru care pot fi prescrise medicamente a crescut
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume