Un șofer de BMW a confundat pârtia de schi cu șoseaua: ”Ce caută oamenii cu schiurile pe pârtia de BMW?”, „Când te bagă GPS-ul aiurea”

Un șofer de BMW a urcat cu mașina pe pârtia de schi de la Borșa. Incidentul a stârnit reacții diverse online, iar autoritățile locale analizează acum măsurile ce pot fi luate împotriva șoferului.
Alina Costache
04 ian. 2025, 10:52
Un șofer de BMW a confundat pârtia de schi cu șoseaua: ”Ce caută oamenii cu schiurile pe pârtia de BMW?”, „Când te bagă GPS-ul aiurea”

Un șofer a urcat cu un BMW pe pârtia de schi din complexul turistic Borșa, din județul Maramureș, pe sub telescaunul care duce la Cascada Cailor. Momentul a fost surprins de un bărbat care a postat clipul pe TikTok. Autorul filmării a adăugat ironic: „Unii vă dați cu sania, vericu se dă cu F10.”

Poliţiştii de la Borşa s-au sesizat din oficiu şi fac cercetări pentru identificarea şoferului, după apariția imaginilor în spaţiul public cu o mașină marca BMW care urcă pe o pârtie de schi din staţiunea maramureşeană.

@andreitimotei73tim #partie #skincare #snow #f10 #winter #fyp #borsa ♬ sunet original – ❌😈TIMO😈❌

„Ăștia care ziceți că BMW-urile nu merg iarna, ăsta urcă deodată cu noi pe pârtie…”, a comentat bărbatul care a realizat filmulețul.

Citește și: Tupeu de bombardier! Şi-a parcat BMW-ul pe pârtie. Internetul a luat foc: „Eşti obişnuit să bagi căruţa-n curte, boss?”

Incidentul a stârnit reacții diverse online.

„Întrebarea e ce caută oamenii cu schiurile pe pârtia de BMW?”, „Când te bagă GPS-ul aiurea”, făcând referire la faptul că șoferul „s-a rătăcit” pe pârtie sau „I-a zis GPS-ul: țineți-o înainte 4 km”, „Tre să vândă BMW-ul ca să plătească amenda!”.

Citește și: VIDEO Familie distrusă de Crăciun. Doi părinți și copilul lor au murit arși de vii după ce BMW-ul lor a lovit frontal o cisternă și a luat foc

Pârtia de schi, destinată exclusiv schiorilor și iubitorilor de sporturi de iarnă, nu este un loc permis circulației vehiculelor, iar autoritățile locale analizează acum măsurile ce pot fi luate împotriva șoferului pentru încălcarea regulilor, potrivit vasiledale.ro.3

„În urma imaginilor apărute în spaţiul public, colegii de la Borşa s-au sesizat din oficiu şi desfăşoară verificări pentru identificarea conducătorilor auto şi lămurirea stării de fapt”, a declarat, sâmbătă, pentru News.ro, purtătorul de cuvânt al IPJ Maramureş, subcomisar de poliţie Florina Meteş.

Sursa citată a subliniat că trebuie stabilit, mai întâi, când a fost realizată efectiv filmarea respectivă, în condiţiile în care în spaţiul public a apărut vineri.

„După cum aţi putut observa, nu sunt vizibile numerele de înmatriculare ale maşinii. După ce va fi identificat conducătorul auto şi se va stabili starea de fapt, se vor dispune măsuri în consecinţă”, a explicat subcomisarul.

Potrivit purtătorului de cuvânt al IPJ Maramureş, dacă va fi găsit vinovat, şoferul va fi sancţionat contravenţional.

„Discutăm de o sancţiune contravenţională, dacă vor stabili colegii că se impune. Conform prevederilor legislative, accesul sau circulaţia pe pârtiile ori traseele de schi pentru agrement cu automobile, tractoare sau orice alt tip de vehicul fără drept, cu excepţia celor aparţinând serviciilor publice Salvamont, de Ambulanţă, Poliţie, jandarmi, pompieri, constituie contravenţie şi se sancţionează, în cazul persoanelor fizice, cu amendă de la 1.000 la 2.000 de lei”, a mai spus subcomisarul Florina Meteş.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Criminalul de 13 ani al lui Mario, internat la spital sub pază. Băiatul ar fi dependent de droguri
Fanatik.ro
Cine sunt cei 7 morți din accidentul tragic care s-a produs în apropiere de Lugoj. Microbuzul se îndrepta spre Franța
Capital.ro
Plata întreținerii prin transfer bancar sau numerar. Regulă la bloc pentru proprietari. Administratorul nu poate elibera chitanța în acest caz
Playtech.ro
Până la ce nivel se pune faianța în baie. Greșeala frecventă pe care o fac românii când renovează
Adevarul
Trei soldați ruși s-au predat în fața unui robot de luptă ucrainean. Videoclipul a devenit viral pe internet
wowbiz.ro
„O să mai omor o dată” Minorul de 13 ani a promis o nouă crimă?! Diana Șoșoacă a făcut dezvăluiri șocante: „Trebuie preîntâmpinat un alt omor”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Bilanțul morților în accidentul de pe E70 A CRESCUT! Au murit... Vezi mai mult
iamsport.ro
Bombă! Tatăl unui jucător al lui Dinamo a fost reținut de procurori. Este acuzat de fapte grave
MediaFlux
Crater adânc pe o stradă din centrul Bucureștiului. Strada Mavrogheni Nicolae pare că nu a mai fost refăcută din Interbelic FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
VIDEO UPDATE Momentul accidentului cumplit din Timiș, în care 7 oameni au murit. Alte 3 persoane au fost rănite grav
Top 5 sloturi Yggdrasil