Șoferii care folosesc telefonul la volan vor fi amendați. Sistemul de supraveghere rutieră anunțat de autorități

Șoferii care stau cu telefonul în mână la volan vor fi sancționați mai aspru, conform unui nou sistem de supraveghere rutieră anunțat de autoritățile române.
Alina Costache
30 apr. 2025, 12:39
Șoferii care folosesc telefonul la volan vor fi amendați. Sistemul de supraveghere rutieră anunțat de autorități

Șoferii care stau cu telefonul în mână la volan vor fi sancționați mai aspru, conform unui nou sistem de supraveghere rutieră anunțat de autoritățile române. Astfel, 400 de camere fixe de ultimă generație urmează să fie instalate pe principalele șosele din țară, notează Observator.

Așadar, Compania Națională de Drumuri pe șoselele din toată țara va monta 400 de camere fixe de ultimă generație pe toate șoselele din România. Primele asfel de dispozitive vor fi montate pe A1, A2 și A3, dar și  pe DN1, DN2, DN6 și DN7.

„Diferenţa, faţă de camerele de rovinietă, este că aceste camere vor filma toată maşina, inclusiv interiorul maşinii. Imaginile ajung în sistemul E-Sigur”, a spus Alin Șerbănescu, purtătorul de cuvânt CNAIR.

Citește și: COD RUTIER 2025. Şoferii care au aceste obiecte în mașină riscă amendă de 3.000 de lei

Dispozitivele, care au o rază de acțiune de 500 de metri, se vor activa atunci când constată o abatere și vor anunța automat autoritățile. Aceste camere inteligente pot detecta până la cele mai mici detalii. Dacă ținem telefonul în mână sau îl ducem la ureche, ori dacă ne uităm în ecranul telefonului, softul va detecta automat oricare dintre aceste gesturi și îl va înregistra. Apoi, alături de o imagine cu numărul de înmatriculare al mașinii, sistemul va transmite o notificare a Poliției Rutiere.

Unii șoferi sunt sceptici cu privire la noul sistem de supraveghere, în timp ce alții spun că este o soluție bună.

„Bine ar fi! Ca să nu îl mai folosesc eu (telefonul)”. „Mi se pare că ne atacă intimitatea destul de tare”. „Dacă îmi încalcă intimitatea în timp ce încalc legea, nu am o problemă”, au spus câțiva șoferi pentru sursa menționată anterior.

România a rămas printre puținele țări din Europa în care nu funcționează un astfel de sistem fix de monitorizare a traficului.

„Filozofia de până acum a autorităţilor române s-a bazat pe prezenţa fizică a poliției în teren pentru prevenirea şi descurajarea comportamentelor deviante. Folosirea telefonului la volan creează un mare pericol pentru trafic. Va duce la o reducere substanţială a riscurilor de accidente”, a spus Dan Jianu, fostul șef al Brigăzii Rutiere.

Citește și: COD RUTIER 2025. Cine sunt șoferii care vor trebui să schimbe permisul la cinci ani. Se modifică legea!

DailyBusiness
Deutsche Bahn explică oprirea trenurilor la nivel național: defecțiune a sistemului de comunicații apărută în timpul unor lucrări planificate
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Imposibilul aproape posibil: Denis Drăguș la FCSB! Gigi Becali i-a promis cel mai mare bonus de Champions League oferit în fotbalul românesc. Exclusiv
Capital.ro
Banca îți poate bloca plățile chiar dacă ai bani în cont. Regula pe care puțini români o cunosc
Playtech.ro
15 greșeli de limba română pe care le fac și oamenii cu facultate. Tu câte recunoști?
Adevarul
Ziua în care 17 vagoane cu marfă au sosit de la Moscova în Gara Obor. Ce conțineau cele peste 1400 de cutii trimise de la Kremlin
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Magicianul Daniel, tânărul de 26 de ani dat dispărut în urmă cu aproape două săptămâni, a fost găsit fără suflare
iamsport.ro
Bölöni, dezamăgit de Generația de Aur: ”M-a surprins negativ asta”
MediaFlux
Cel mai mare secret ascuns de Elena Ceaușescu. Securitatea a mușamalizat totul DOCUMENTE
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?